google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

סיור בשלוחתו המזרחית של הסהרה.
 

כתב: גילי חסקין צילם: ארז , אקו – טיולי מדבר.

https://www.gilihaskin.com/

 

 

 

 

  
תודתי לאברהם שקד שהפנה אותי למובאות: "מדבריות מה סוד קסמם"? מסע אחר און ליין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
"למה להשקיע 20 מיליון דולר, כדי להגיע לירח, כאשר אפשר לראות את אותו הנוף כמעט, בהרבה פחות?".  אכן, לא הייתי על הירח ודומני שגם הקופירייטרים המצריים, שהגו את ההשוואה הזאת, גם הם לא היו, אבל היא נראית לי מוצלחת.
זהו מקום אחר. מסע שונה בתכלית מכל מה שהכרתם.  מי שלא היה ראה וחווה – לא יבין. המרחבים האין סופיים של המדבר המערבי, חציית דיונות ענקיות (שחלקן מתמרות ל- 100 מ' גובה אנכי!! ), פטריות קירטון מרהיבות שפוסלו על ידי שליחיו המעודנים של הטבע (מים ורוח), נאות מדבר מרתקות ומסתוריות ולילות קסומים תחת שמי מדבר הסהרה – הגדול והמרשים במדבריות תבל.
מצרים היא קודם כל ובעיקר עמק הנילוס.   ארץ זו מושכת מיליוני תיירים מדי שנה שנוהרים אל הניגוד המטורף שבין הכחול המתפתל והמרנין של הנילוס, הרצועה הירוקה שמשני צדיו ושכיות החמדה שנבנו משני הגדות.  ארץ החיים במזרח וארץ המתים במערב.  במקום בו שוקעת השמש שוכנים דיירי השאול ולכבודם בנו המלכים היכלות מוות מפוארים וחצבו קברים שצבעיהם בוהקים עד היום.  מקדשי המזרח הם המקום בו עבדו לאלוהיהם.
עמק הנילוס הוא אמנם טיול מופלא, אבל מצרים היא יותר מכך:  יש בה את אלכסנדריה הים תיכונית, את חופי ים סוף ובעיקר את המדבר.  המדבר המזרחי, שמבנהו הרי גרניט, דומה במידת מה לחצי האי סיני, המוכר לנו מהטיולים של פעם.  המדבר המערבי שונה בתכלית. הוא ברובו רבדות גירניות בוהקות בלבן, ללא גשם כמעט ומשום כך ללא גיאיות.  זוהי שממה רבת הוד שחד גוניותה מופרע לעתים קרובות על ידי פינות חמד מעוררות השתאות.
 
   
המדבר המערבי של מצרים הינו קצהו של הסהרה, שהנוסעים הקדמונים כינוהו ים החולות. הגדול במדבריות תבל, ששטחו כשטחה של ארצות הברית וחולקות אותו אחת עשרה מדינות. המדבר שבמשך שנים היה החייץ בין אירופה לבין אפריקה, שניצב כחומה בפני הסוחרים שחמדו את זהבה של הייבשת השחורה ולא הצליחו לעמוד בפני חומת השממה, עד שבאו הערבים, רכובים על גבי גמליהם והצליחו לחצות את המדבר בדרך למחוזות העושר והעבדים.
צפונותיו של המדבר המערבי לא היו מוכרות עד לפני מספר שנים.  עבור הישראלים למשל, הצטמצם הידע על המדבר לאל עלמיין, עיירה קטנה היושבת בשולי המעבר הצר שבין שקע קטרה הטובעני לבין החולות. נתיב צר שבו התחוללו במלחמת העולם השנייה קרבות עזים, שם נעצרה התקדמותו של רומל, המצביא הגרמני שכונה "שועל המדבר".
במדבר המערבי יש הרבה יותר מאשר לוחות גיר וים של חול.  יש בו ים תצורות נהדרות שהרוח פסלה באבן החול; יש בו מליחות, שהטבע פיסל בהן ביד אמן; שדות של בולבוסים, (כינוי לכדורי אבן גיר שבלבם גוש גדול של קווארץ), מישורים מכוסים באבני צור, מערות נטיפים, ואפילו לווייתנים.  לא חיים כמובן, אלא מאובנים, שגלגלותיהם הבוהקות חושפות שניים בתוך אוקיינוס החולות. קובץ של שלדי ענק, המרשימים כמעט כמו אחיהם הזוקפים את זנבם באוקיינוס.
יש במדבר עצים מאובנים שתחמוצות ברזל חלחלו אליהם והחליפו את הרקמות החיות;  יש בו נאות מדבר, אבל אמיתיות. לא נאות מדבר "לייט" כמו עין גדי שלנו, שמגיעים אליה בכביש נוח, ברכב ממוזג אוויר, בשעה של נסיעה מירושלים.  אלא מחוז של כיסופים, יעד לשיירות ולחולמים.

להמשך הכתבה לחץ כאן 

sop-resize-400-גילי חסקין.jpg
sahara.jpg
bottom of page