google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

התמודדות עם קשיים בגיל מבוגר גיל מבוגר יש הנאות רבות, כמו: שפע של פנאי, מפגשים עם חברים, פעילויות תרבות וכמובן, בילוי עם הנכדים (שמגיעים לזמן הנאה קצוב וחוזרים אחר כך להורים). לעתים, לצד כל ההנאות, צצים גם קשיים שנובעים מתהליך ההזדקנות: בהליכה, בשינה ובזיכרון. ד"ר רתם תלם, רופאה בכירה במערך הגריאטרי ומנהלת קבוצת עניין בנושא הגיל השלישי ב- beWell, על הקשיים של בני הגיל השלישי, ועל פתרונות אפשריים - עבורם ועבור בני המשפחה.

להזדקן זה לא פיקניק, ועם הגיל, מתרחשות בגוף תופעות שונות, הבאות לידי ביטוי בקשיים אופייניים לגיל השלישי. לפניכם, 8 קשיים ודרכים יעילות להתמודד אתם בהצלחה: 

הפרעות שינה


עם הגיל מתרחשים שינויים פיזיולוגיים בתבנית השינה. התוצאה היא, שמבוגרים רבים מתלוננים על ירידה באיכות השינה. הפרעות שינה עלולות לגרום לעייפות במשך היום, לחוסר יכולת להתרכז, לבלבול, לירידה בתפקוד הפיזי והחברתי, ואף לדיכאון, חרדה ומצוקה רבה. הן עלולות להיות כתוצאה ממחלות הנפוצות בגיל המבוגר, כמו: דום נשימה בשינה, כאב המעיר מהשינה, הגדלה של שלפוחית השתן הגורמת להשתנה מרובה בשעות הלילה ועקב כך להתעוררות תכופה, או מטיפול תרופתי הגורם לעוררות יתר, השתנה מרובה או פגיעה בתבנית השינה.


מה ניתן לעשות?

איזון וטיפול נכון עשוי לשפר משמעותית את איכות השינה של המטופלים. סקירה של הרגלי השינה ואיכות השינה של החולה המבוגר היא חלק חשוב בהערכה הגריאטרית הכוללת. בהערכה, אנחנו מנסים לאפיין את מהות ההפרעה (קושי להירדם או התעוררות במהלך הלילה), ועל סמך ההערכה נעצב תכנית טיפולית התנהגותית או תרופתית מתאימה. הטיפול התרופתי כולל תרופות מרגיעות, והוא חייב להיות איטי, עדין ותחת מעקב קפדני, כיוון שיש בו פוטנציאל סיכון לבלבול או נפילות.      מחלות מרובות וטיפול תרופתי מסובך
עם העלייה בתוחלת החיים עולה השכיחות של מחלות וסיבוכים רפואיים, ואתם הצורך בטיפול תרופתי מורכב יותר, הטומן בחובו גם סיכונים לתופעות לוואי, אינטראקציות בין תרופתיות, ובמקרים קיצוניים גם רעילות. שינויים גופניים בגיל המבוגר ושכיחות גבוהה יותר של מחלות רקע, גורמים לרגישות מוגברת לתרופות ולתופעות לוואי. גם ירידה בראייה, ירידה תפקודית (למשל, הפרעה מוטורית בהפעלת הידיים) וירידה בזיכרון - עלולות לגרום למטופלים להתקשות או לטעות בנטילת התרופות בצורה נכונה. 


מה ניתן לעשות?

אחת המשימות המרכזיות של הרופא המטפל בחולים מבוגרים הוא להתמודד עם התכנית התרופתית המורכבת שלהם, כאשר מצד אחד, יש לנסות ולפשט אותה ככל האפשר, אולם מצד שני, יש לוודא כי הם מקבלים את כל התרופות החיוניות לגילם (למשל, טיפול נגד אוסטיאופורוזיס). אחת המשימות החשובות והמורכבות של הגריאטר, היא לקבוע למטופל תכנית תרופתית בטוחה, הנותנת מענה לצרכיו הרפואיים, תוך מניעת סיבוכים והפחתת תופעות הלוואי. וזאת, בעבודה משותפת אתו, עם בני משפחתו ועם הרופא המטפל. 

נפילות
אחד מכל 3 אנשים מבוגרים מעל גיל 65 ייפול לפחות פעם אחת בשנה. הסיבות לכך כוללות: 
• הפרעות בשמיעה ובראייה, שפוגעות ביכולתם של אנשים מבוגרים להתמודד עם מכשולים (בעיקר בשעות החשיכה)
• מחלות הגורמות לפגיעה באיזון לחץ הדם, ולירידה בכוח השרירים ושיווי המשקל, ששכיחותן עולה בגיל המבוגר 
• טיפול תרופתי מורכב על שלל תופעות הלוואי שלו, ועוד.

בנוסף, נפילות בגיל המבוגר עלולות להוביל לתוצאות חמורות יותר, כגון: פגיעה קשה או שבר, עקב ירידה במסת שריר ושומן להגנה על הגוף, היחלשות העצמות ומהירות תגובה נמוכה יותר.


מה ניתן לעשות?

מניעת נפילות היא אבן הפינה של טיפול הולם בחולה המבוגר, המותאם אופן ספציפי לכל מטופל. חשוב שמבוגרים הסובלים מנפילות חוזרות יעברו הערכה כוללנית, בנוסף להערכה גריאטרית מלאה, איזון מחלות רקע ושינוי תרופתי הולם. לעתים, ימליץ הגריאטר: 
• לשלב טיפול בפיזיותרפיה או בריפוי בעיסוק, לשיפור הפעילות המוטורית ושיווי המשקל
• להתייעץ עם רופאי עיניים ואא"ג, כדי לשפר את יכולתו של המטופל להתמצא בסביבה 
• או לפנות לנוירולוג, לבירור אפשרות של מחלות נוירולוגיות הניתנות למניעה או לטיפול. 

כאב
תהליך ההזדקנות משנה את הדרך שבה אנשים מבוגרים חווים כאב, עד פי 2 בהשוואה לאנשים צעירים. עיקר הכאב מקורו בשריר ובעצם, והוא עלול לגרום לסיבוכים קשים אם אינו מטופל כהלכה, ובכלל זה: דיכאון, חרדה, ירידה בתפקוד, הסתגרות ובדידות. גם הטיפול התרופתי בכאב בגיל המבוגר מהווה אתגר רפואי:
• עקב שכיחות גבוהה של מחלות בגיל המבוגר, על הרופא לאבחן, האם מדובר בכאב הקשור לתהליכים פיזיולוגים הניתנים לשיפור, או שמדובר בכאב המחייב בירור מעמיק יותר 
• יש לשים לב לתופעות לוואי של תרופות נוגדות כאב ולמינונים, שצריכים להיות נמוכים יותר 
• יש לתת את הדעת על השפעות הכאב על תפקוד המטופל ומצב רוחו, וכן על אורח חייו וחיי משפחתו.
מה ניתן לעשות?

הבשורה הטובה היא שאנשים בגיל המבוגר אינם חייבים לחיות עם כאב. קיימות היום תרופות רבות ומגוונות לטיפול בכאב כרוני בגיל המבוגר בצורה מצוינת. בנוסף, יש גם טיפולים לא תרופתיים לכאב, כמו: פעילות גופנית, טיפול משלים (דיקור שיאצו וכו'), טיפול בדיכאון וחרדה ועוד.

להמשך הכתבה

BeWellLogo-1.gif
bottom of page