google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

צמחי תבלין ומרפא לסיוע בתהליכי הורדת משקל
מאת אבי ציטרשפילר- חוות דרך התבלינים


 
כללי -צמחי מרפא אינם מהווים תחליף  לתזונה  נכונה ומאוזנת על מנת  להוריד משקל 
תפקידם אם כך יהיה כעוזרים קטנים,  גמדים קטנים  בלילה  בעלי יכולת לסייע להצלחת התהליך תוך תרומה נפשית ,רגשית ופיזיולוגית לרתום את היורד במשקל לתהליך ולטעת  בו כוחות להתחייב לשינוי ולעמוד בו. חשוב להבין שעודף משקל מלווה בדר"כ  במחלות מטאבוליות שונות ולצמחים יכולת  לתמוך בריפוין יחד עם השינוי התזונתי ואף לקצר את משך הריפוי ולהבטיח שיקרה.
מהן אם כך הפעילויות המרכזיות בהם צמחי מרפא ותבלין יסיעו לתהליכי ההרזיה ומיהם הצמחים המומלצים לכל פעילות:
 
א) צמחים תומכי ספיגה ועיכול ומשפרי תנועתיות במעי
שיפור ספיגה  עיכול  ותמיכה בזמן עצירות הינם מפתח חשוב להצלחה בתהליכי הירידה במשקל.
ספיגה לקויה ,קצב חילוף חומרים  איטי , חוסר תנועתיות בצינור העיכול יביאו למצבי ריקבון מתקדמים  של המזון  במעי תוך יצירת גזים והיווצרות רעלנים בלתי רצויים שעלולים להיכנס למחזור הדם.
תהליך זה יגרום לעייפות  ותשישות והוא דומה למכונית שנוסעת על דלק מהול במים ומגמגמת.
כדי לשפר תהליכי ספיגה עיכול ופינוי נשתמש  במספר  קבוצות של צמחים.

  1. צמחים מרים -המשפיעים על הגברת תהליכי העיכול וגם לטובה על פעילות ותקינות הכבד ובהם -שורשי שן הארי, עלי ארטישוק, שורשי חומעה ופרחי קמומיל.

 
                        שן הארי                                               פרחי קמומיל                                                  עלי ארטישוק

2. צמחים ממשפחת הסוככיים ובעיקר שומר וגם אניס , כמון , כוסברה.
צמחים אלו מכילים שמנים אתריים  היעילים לחיטוי והמרצה עיכולית הגברת הפריסטלטיקה  וכן להרחבת כלי דם במעי והגברת הספיגה של רכיבי המזון אלו.

3. צמחים משפרי זרימת דם פריפריאלית ובהם ג'ינג'ר , חוליגן, רוזמרין והל ,שיסיעו להמרצה עיכולית על רקע חולשה בתנועתיות המעי וספיגה לקויה.

4. שימוש בצמחים שמכילים סיבים מסיסים -צמחים כמו פשתן , לחך בשם פסיליום שמהקליפות של זרעיו ניתן להנות כמכילי סיבים תזונתיים מסיסים ולא מסיסים וקליפת עץ הבוקיצה שנקרא גם אולמוס , קוואקר , חילבה טחונה , במיה, מלוחיה כולם צמחים ששימוש בהם יגרום למערכת העיכול להיות מצופה במין ג׳ל  שדומה לריר שמפרישים תאי הריר בדפנות מערכת העיכול.  לג׳ל זה תפקיד חשוב בוויסות ספיגה של שומנים ופחמימות , סיכוך והגנה באזורי כיב ודלקת , סיוע ליציאות , סיוע  למערכת החיסון למנוע  כניסה של פתוגניים לגופינו ועוד.
 
ב) צמחים אדפטוגנים - מומלצים מאוד ובמיוחד צמח שנקרא וויטניה וצמח שנקרא ג'ינסנג' סיבירי שמהשורשים שלהם עושים מרתחת  בכל יום, לשיפור יכולתנו לעמוד בתהליכי השינוי וסיוע לגופינו להתחזק.
 
ג) צמחים מכילי קפאין והמומלץ שבהם הוא תה ירוק שכדאי לשתות הרבה בזמן תהליכי ירידה במשקל בגלל תרומת הקפאין שבו לדיכוי תיאבון , שפור חילוף החומרים והקנית אנרגיה, השימוש מומלץ בעיקר בשלבים הראשונים של התהליך.

ד)צמחים המשפיעים על חילוף החומרים בכבד והופכים אותו לפחות ייצרן של שומנים מפחמימות  בראש ובראשונה הוא צמח הגארסינה , משתמשים בקליפות  הפרי  יבשות לפני הבשלה כמרתח על בסיס יומי למשך חצי שנה.  הצמח נקרא גם מלבאר תמר הינדי  והוא מכיל חומצה הנקראת חומצה הידרו-סטרית  ולה יכולת לעכב פעילות אנזים בכבד,  האחראי על המרה של פחמימות לכולסטרול וחומצות שומן. נראה צמח חלומי וחבל שלא מוכר מספיק. הוא מקנה יכולת לרדת במשקל לאט ובטוח ובנוסף יש לו יכולת להעלות את רמות הכולסטרול  הטוב ולהקטין את הרע ובכך להגן בפני טרשת. עוד ישפיע בטווח של שבועות על העלאת רמת סרוטונין כמוליך עצבי  גורם שממתן  בולמוסי אכילה. הגארסיניה תשפיע לטובה גם על פריסטלטיקה ויציאות.

ה) צמחים מרגיעים פועלים על מערכת העצבים להרגעה ולדומיננטיות של המערכת הפארסימפטטית בעיקר וורבנה רפואית , וורבנה לימונית ( לואיזה) ,מליסה , נפית החתולים ועוד.

ו) צמחים שיש בהם הרבה רכיבים פעילים שהגוף צורך בזמן ירידת משקל כדלק שלה ורצוי להשלים לגופינו -חומרים אילו בעיקר וויטמינים מינרלים חומצות שומן וחומצות אמינו נמצאים בעיקר בזרעים של תבלינים ובעיקר בקצח, סויה , קינואה, צ'יה , ג'וג'י בריי, עשבי תיבול ועוד.

ז)תמיכה בתהליכי ניקוי ופינוי -תהליך ההרזיה חושף את גופינו לרעלים ופסולת שמשתחררים עקב התפרקות השומנים וחילוף החומרים שכרוך באיבוד המשקל. צמח הגדילן  מומלץ לשימוש לניקוי הכבד והגנה עליו מפני רעלים.
גם זרעי סלרי יסיעו בהקשר זה לפינוי יעיל יותר של פסולת נוזלית דרך הכליות.

ח) אספקת אנזימי עיכול לגוף ממקור חיצוני מומלץ מעלים ירוקים של רוקט , לחך, חרדל , סלק , מנגולד, פטרוזיליה , כוסברה , שמיר , חסות למיניהן ועוד . רצוי לכתוש את העלים בבלנדר לשייק  ולשתות כל יום כוס.
זו תהיה תוספת רצויה לאנזימים שהגוף מייצר בעצמו.
 
אבי ציטרשפילר- תבלינאי והרבליסט, בעלי חוות דרך התבלינים, כותב הספר "סודות מן השדות" ומייעץ בתחום רפואת הצמחים.חוות 
 

avi.jpg
sop-resize-400-שן הארי.jpg
sop-resize-400-פרחי קמומיל.jpg
sop-resize-400-עלי ארטישוק.jpg
bottom of page