google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

צמחים ותבלינים המסייעים למערכת השלד
מאת אבי ציטרשפילר- חוות דרך התבלינים


רקע כללי : מערכת השלד והשרירים המכונה גם מערכת התנועה נשלטת על ידי מערכת העצבים  ומורכבת מעצמות ,מפרקים, רצועות, שרירים וגידים אשר יוצרים ביחד את תנועת הגוף. במערכת השלד קיימות 206 סוגי עצמות אשר תפקידן כולל:
תמיכה מבנית , הגנה על רקמות הגוף , מאחז ומנוף לשרירים, ייצור תאי דם בעיקר במח העצם של עצמות ארוכות, מאגר מינרלים ובעיקר סידן וזרחן.
ממה מורכבות העצמות:
מתאי עצם שנקראים אוסטאוציטים.
מחומר בין תאי דמוי גל  המכיל סיבי קולגן ותורם לחוזקה וגמישותה של העצם.
ממינרלים  המופיעים בצורה מגובשת ובנויים בעיקר מסידן וזרחן ותורמים לעצם את קשיחותה.
האתגר שלנו יהיה לנסות במודע לצרף לגופינו צמחים שיסיעו לבנית החומרים שנמצאים   בעצם  ולתקינותם ובכתבה זו נציג כמה מהם.
מעניין  להיווכח שכמו כל רקמה בגוף ,עוברות העצמות תהליך מתמיד של הרס ובניה על ידי  תאים בונים שנקראים אוסטאובלסטים ופועלים לכל הזמן לבנית החלק החיצוני של העצם ותאים הורסים -אוסטאוקלסטים המסיעים בסילוק חומרי עצם ישנים מהחלק הפנימי של העצם, עד סוף שנות ה-30 לחיינו התאים הבונים פועלים בקצב  מהיר  או שווה להורסים ומכאן ואילך תהליכי ההרס מהירים יותר ויגרמו במשך הזמן להיחלשות העצם ונזקים נוספים.
כמו כן נפגוש במערכת השלד 3 סוגי מפרקים המאפשרים תנועה במפגש בין העצמות וכן סחוסים  דמויי גל  המורכבים  מרקמות חיבור  ומכילים סיבי קולגן ואלסטין (סיבים אילו אף משמשים  מרכיב פנימי באיברים כמו אוזניים, אף ועוד) ובעצמות משמשים  כתשתית לבנית עצמות כבולמי זעזועים, וכן כמונעי חיכוך ותזוזה.
שימוש בצמח הנקרא שבשבט יסייע לגופינו לייצר קולגן ואלסטין כפי שנראה בהמשך .
גידים אף הם מורכבים  מרקמות חיבור ומכילים סיבי קולגן המחברים בין שריר לעצם ומעבירים את המתח הנוצר  בשריר אל העצמות.
רצועות הן רקמות חיבור המורכבות מקולגן ואלסטין ותפקידן לחבר בין עצם לעצם ואף לייצב ולחזק מפרקים ולמנוע תנועה  רחבה מידי שתעשה נזק.
עד כאן רקע שיסייע לנו להבין את ההמלצות הבאות:
ישנם מספר צמחי מרפא ששימוש בהם על פי הצורך או בצורה קבועה יסייע לתקינות מערכת השלד.
שימוש בצמחים אילו אינו בא להחליף המלצות לתזונה נכונה ומשלימת חסרים למערכת השלד אך בהחלט ייצור סינרגיה בין המזון המודע שנכנס לגופינו לבין מערכת השלד ויגביר את הסיכוי לשמור עליה.
ובכן מהם הצמחים שרצוי שיהיו  בכל בית בארון הצמחים המשפחתי :

ארניקה -arnica Montana- צמח נוגד דלקת ומאלחש בהקשר למערכת השלד  (מומלץ לרוכבי אופניים שנתקלים בדלקות עקשניות עד כדי איום על התחביב ).
זהו צמח ממשפחת המורכבים כמו החרצית ,אף הוא פורח בצהוב  בהרי האלפים והרים גבוהים אחרים. מכל חלקי הצמח עושים תכשירים לשימוש חיצוני בעיקר משחות אותן מורחים על אזור פגוע במקרה של נקעים, דלקות גידים ורצועות, דלקות מפרקים, קשיון מפרקים ועוד. השפעתו המיטיבה של הצמח מיוחסת לתכולה הגבוה של רכיבים תומכי שלד כמו רב סוכרים שמסיעים לגל במערכת השלד או פלבנואידים שהם נוגדי חימצון חזקים ונוגדי דלקת. כך שביחד מסיעים הרכיבים בצמח להקטנת עוצמת הדלקת ולפעולת סיכוך וריכוך של החיכוך שיוצר את הדלק בנוסף וחשוב לדעת  בארניקה  מצוי רכיב פעיל הנקרא הלנין שנחשב משכך כאב אנטיביוטי ואנטי דלקתי. מומלץ שבכל בית תהיה משחה שבה ארניקה שניתן בקלות להשיג בחנויות המתמחות

איך משתמשים
לצרף כפית צמח ייבש לכוס מים שסיימו לרתוח לעשר דקות לסנן ולשתות פעם ביום רצוי להשתמש חודש כן חודש לא לסירוגין או על פי הצורך.

שבטבט equisetum arvense -הצמח  ידוע כמאחה רקמות בזכות כמות עצומה של סיליקה שהוא מכיל שלל השפעות מיטיבות על רקמות חיבור במערכת השלד. כמו כן ידוע הצמח כמשפר ספיגת סידן וזרחן. אם כך נוכל לצפות ממנו לזרז איחוי שברים ,לחזק עצמות ולמנוע חולשה שלהן בעתיד. לסייע לבעיות מפרקים בגלל היותו משתן ומפנה  פסולת התורמת לעוצמת דלקת.

איך משתמשים
לצרף כפית צמח ייבש לכוס מים שסיימו לרתוח לעשר דקות לסנן ולשתות פעם ביום רצוי להשתמש חודש כן חודש לא לסירוגין או על פי הצורך

זרעי סלרי ועלי סירפד
יסיעו לנקות את הגוף מחומרים מעצימי דלקת תוך כדי דלקות מפרקים ניווניות ושגרוניות.

איך משתמשים
 מומלץ להוסיפם למאכלים קרים כמו סלטים ועוד על בסיס יומיומי

רוזמרין
ימריץ וישפר ההשפעה של צמחי מרפא שנוטלים במקביל ומומלץ להשתמש בו  במקביל  בתקופה של כאב אקוטי וקושי.

כורכום 
אנטי דלקתי מצוין  גם לבעיות מפרקים

איך משתמשים
לכתוש את השורש הטרי ולשים חיצונית על אזור הכאב מעורב עם בצל חתוך דק לאכול את השורש הטרי כמו גזר רצוף מספר שבועות אם קיים בשוק להשתמש באבקת כורכום כתבלין בכמות של כפית ליום  לנפש תוספת למאכלים

טיליה
לצמח יכולת מעניינת לחבר בין מערכת העצבים לבעיות שרירים ולגרום להרפיה של שרירים תפוסים שגורמים למתח בכל הגוף. נחשב לסופר צמח להרגעה ממתח שמקורו התכווצות של הגוף מהמתח בעל הרמות

איך משתמשים
חולטים 3 פעמים ביום כפית פרחי טיליה בכוס מים חמים  לעשר דקות מסננים ושותים

זרעי קצח
כפי שכבר ציינו בנית עצם זקוקה למינרלים הנמצאים גם בצמחים שאנו אוכלים לתבלין הקצח תכולת מינרלים יפה ועוד רכיבים תומכי בריאות רבים והוא נחשב לתבלין הבריא ביותר ביקום

איך משתמשים
מומלץ לכתוש  אותו ולהוסיפו למאכלים חצי כפית לנפש כל יום
 
רפואה שלמה ובהצלחה
 
אבי ציטרשפילר- חוות דרך התבלינים

avi.jpg
bottom of page