google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

לגדול בעסק משפחתי  - ברכה או קללה? זה בידיים שלכם
 שרית וטל ברגר- אושר ועושר-הצמחת עסקים משפחתיים

 

 

 

 
עסקים משפחתיים מציבים אתגרים רבים ומורכבים ביחס לעסק, למשפחה, לדור ההמשך (הדור הצומח) ועוד.
לנהל ולגדול בעסק משפחתי מתואר על ידי בני המשפחה לעיתים כברכה, לעיתים  כקללה. לעיתים כהזדמנות וכמקפצה להצלחות עסקיות ולהישגים אישיים, לעיתים כמכשול וכגורם מעכב למימוש פוטנציאל ולאושר.
האם העסק המשפחתי יהווה עבור המשפחה ודור ההמשך "ברכה או קללה",  טמון  במידה משמעותית באופן התנהלות המשפחה: בתפיסות המשפחתיות והאישיות, בדרך חינוך הילדים, במערכות היחסים שמתפתחות, בדגשים של מה חשוב ואת מה "מקדשים": כסף, כבוד, יכולות וכישורים אישים, חופש בחירה הישגיות, התמחויות, בהתייחסות לחברי המשפחה ככלל ולכול חבר משפחה על פי מאפייניו, צרכיו ויכולותיו. 
יש מספר נושאים מהותיים האופייניים לעסקים משפחתיים איתם יש להתמודד על מנת ליהנות מהברכה שעסק משפחתי יכול להציע.
"הכסף מדבר"
לעיתים במשפחות בהן יש הצלחה כלכלית "הכסף מדבר" והופך לגורם המרכזי השואב את תשומת הלב, האנרגיות והמיקוד של בני המשפחה.  הצלחה וכישלון של כולם נמדדים ביחס לכסף בלבד, התקשורת עם הילדים עוברת דרך הכסף, הערך המרכזי הופך להיות ההון הכלכלי. 
במצבים אלו הילדים "נלכדים ב"כלוב של זהב": הופכים לעיתים להיות תלותיים, נמנעים, כבויים, חסרי תחושת ערך עצמי וחסרי אונים. 
אותם  כישורים, יכולות,  דרכי התמודדות, שאיפות, מוטיבציות ותשוקות שהובילו להצלחת העסק והמשפחה, אט אט מתאדים והכסף הופך להיות חזות הכול. זהו רק עניין של זמן (בין דור אחד לשלושה דורות) עד שהכסף מתאדה.


במקום שבו נשמרים האיזונים, בין ההון האנושי - יכולות, כישורים, דרכי התמודדות, תשוקות וחלומות, שהובילו להצלחה, לבין ההון הכלכלי, נפגוש הורים מצמיחים, מאתגרים, קשובים לצרכים ולחלומות של ילדיהם וממשיכים להצמיח את העסק.  
במקביל, נראה את דור ההמשך לומד, צומח חיוני, פועל, משמעותי ומסופק והתוצאות הן השבחת הערך הכלכלי והערך של כל אחד ואחד מבני המשפחה בהיבט האישי והמשפחתי.
התאמות ואי התאמות עיסקיות/אירגוניות
היתרונות של עסקים משפחתיים הינם רבים: האמון, הלכידות והמורשת המשפחתית, האיזונים העסקיים בין חשיבה לטווח קצר לבניית הטווח הארוך. יתרונות אלו מאפשרים להצמיח את העסק ואף לצלוח תקופות קשות ("התנהלות עסקית אחראית"). 
מאידך, הסכנות שקיימות בעסק משפחתי נובעות בעיקר מאי התאמה לשינויים בשוק  ובסביבה החיצונית מתוך רצון לשמור על הקיים ("זה עבד מצוין עד כה אז למה לשנות"), ולהימנע מביצוע שינויים פנימיים שנדרשים במבנה בתהליכים בכדי להתאימם לאתגרים העסקיים והתפעוליים. 
מרכיב משמעותי נוסף, הינו התפקידים שנושאים בני המשפחה בעסק. האם הם מתאימים לכישורים וליכולות שלהם או מהווים מעין "סידור עבודה" לבני המשפחה? האם העסק יכול להכיל ולפרנס בהיבט הכלכלי והמבני את כל בני המשפחה?
ביצוע התאמות אלו קריטי כיום לכול עסק בכלל ובפרט לעסקים משפחתיים-זאת לאור ההשתנות המהירה בסביבה החיצונית, למול שינויים גלובליים, טכנולוגיים ורגולטורים.

דיאלוג ושיח ביחס לעסק ולמשפחה
עסקים משפחתיים מתאפיינים באתגרים רגשיים. קיים חשש ממתח וקונפליקטים שיצאו משליטה ויפגעו בהרמוניה המשפחתית. משפחות רבות נמנעות מלעסוק בנושאים רגישים כגון חלוקת תפקידים, נתינת כסף, תחרות בין הילדים, כישורים ואיוש תפקידים מתאים, הכנסת בני משפחה, הוצאת בן משפחה שאינו מתאים, בעלות, ירושות ועוד.  משפחות אלו מתנהלות בזהירות יתר, ולעיתים נדמה שיש "פיל בחדר" שלא מדברים עליו. דיאלוג ושיח פתוח ומכבד שנותן מקום לרגשות, לתפיסות השונות, לצרכים של בני המשפחה, מאפשר לצלוח קונפליקטים ונושאים מורכבים שהינם חלק  מהעסקים המשפחתיים.

כבוד לשונות – הדומה מחבר השונה מצמיח. האם יש מקום לייחודיות בעסק משפחתי ?
בעסקים משפחתיים מצופה מהילדים נאמנות כמעט עיוורת לעסק ולמשפחה -על מנת ליצר רצף, הרמוניה והמשכיות לעסק המשפחתי. הזהות והשפה הינה משפחתית וקולקטיבית- "אנחנו"- ופחות זהות של האינדיבידואל - "אני". חשיבה במושגי יחיד "אני" עלולה להיתפס כבגידה בדרך. 
השונות והייחודיות של כל אחד ואחד קיימת תמיד. לשונות בתפיסות, ביכולות ובכישורים יש ערך וכוח משמעותי. במקום שבו כל אחד ואחד מביא לידי ביטוי את הכישרון והתשוקה שלו מקבלים את ביצועי השיא. בנוסף, השונות מאפשרת להסתכל על מצבים ואירועים מממספר זוויות ראיה, היא מאפשרת ליצור פתרונות חדשים יצירתיים לבעיות ישנות והיא מאפשרת לכול אחד להביא את הערך המוסף בתחומים בו הוא חזק וליצר יתרון תחרותי. מתוך הלכידות המשפחתית לעיתים "חונקים" את השונות, שיפוטיים כלפי האחר, מה שעלול ליצור עוינות, כעס, מתח, נתקים והחמצה.


הטבלה הבאה מדגימה כיצד ממדים מרכזיים בחיי העסק והמשפחה יכולים לקבל פנים של ברכה או קללה.

 

 


 

 

 

עסק משפחתי מאפשר שפע, מרחב הזדמנויות לגדילה, לצמיחה, למנוף לחיים משמעותיים ומהנים ומאידך עלול להתאפיין במאבקים, סכסוכים, אכזבות, תסכול, דשדוש ודעיכה אישית, משפחתית ועסקית.  
איך יראו חייך וחיי בני ביתך והעסק, תלוי במידה רבה בהובלה נכונה של  המורכבות של העסק והמשפחה. 
היכולת לשמור על אותם מאפיינים, ערכים, יכולות, עוצמות, דרכי התמודדות שהובילו להצלחה ולהתאימן לאתגרים העסקיים, לשלבי החיים של המשפחה  הם הם הנכס המשמעותי להמשך הצלחה וצמיחה של העסק, המשפחה  ושל הדורות הבאים.
ברכה או קללה היא היכולת של העסק המשפחתי לנהל את המורכבות ולתת מענה לעסק, למשפחה ליחיד. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

tavla.jpg
sop-resize-400-טל ברגר אושר ועושר.jpg
bottom of page