google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

מפלי האיגואסו- לא תנסו!?

עמרי אלמליח, מורה דרך מוסמך

 

 

 

כאשר ראתה אלינור רוזוולט בפעם הראשונה בחייה את פלא הטבע המרשים של מפלי האיגואסו אמרה האישה הראשונה של הבית הלבן "Poor Niagara!". מעל חצי מאה לאחר מכן, שאל אותי חבר האם שווה להקריב 20 שעות טיסה על מנת לצפות בנפילה של מים מגובה רב? אלינור כבר הבינה מה שחבר שלי טרם השכיל להבין. תשובתי אליו הייתה פשוטה: החוויה הבלתי נשכחת הזו שווה הרבה יותר מעשרים שעות טיסה! שאל את אלינור, את ג'יימס בונד ואינדיאנה ג'ונס (המפלים היוו תפאורה לכמה מהיצירות הקלאסיות של הקולנוע האמריקאי שבחרו את רקע המפלים לצילום סרטי המשך). הקוריוז הקטן הזה רק נועד להמחיש כמה המופע האלוהי הזה של גופי מים אדירים הצונחים מגובה רב כמסרבים להכיר בקיומם של שאר גרמי הטבע מסביבם הוא מראה של פעם בחיים.

הכירו את מפלי האיגואסו עם אקו טיולי שטח בטיול לארגנטינה, צ'ילה וברזיל >>>

ביקור במפלי האיגואסו הוא ראשית דבר, אם כל סימוני ה-V! מערכת המפלים הגדולה בעולם שמותירה בצללים את מפלי הניאגרה בקנדה ומפלי ויקטוריה בדרומה של אפריקה. זהו טיול בינלאומי הנע בין ארגנטינה מדרום וברזיל מצפון, על גשרי עץ המביאים את המטייל קרוב ככל שניתן לעוצמה הקוסמית ולרעש מחריש האוזניים המוקרנים ממגלשות המים העצומות וענני האדים העולים מתוך התנגשות המים במדרגות הסלע התחתונות. (לעיתים דומה שרק כדי לבנות רציפי העץ היה צורך בהתערבות אלוהית כלשהי).
אם כן, על מה מדובר? מפלי האיגואסו הם סדרה של מפלים המבתרים את נהר האיגואסו למקטע עילי ותחתי. הנהר מרכז את יובליו הראשונים סמוך לעיר הנמל הברזילאית קוריטיבה (Curitiba). משם עובר הנהר לאורך מרבית אפיק זרימתו בשטחה של ברזיל ואת הקילומטרים האחרונים חולק עם ארגנטינה מדרום. המפלים נמצאים במקום המפגש של נהר האיגואסו עם רמת פרנה (Parana). סך הכל מדובר על מקטע קטן בן 2.7 ק"מ, 20 ק"מ בלבד טרם מפגשו על נהר הפרנה, שם מצטרפת מדינה נוספת למפגש הגבולות, פרגוואי. אינספור איים ומדרגות סלעים מחלקות את הנהר לשלל מפלים ואשדות (יש האומרים שמספרם נע בין 150 ל-300) הנעים בגובהם מ-60 מ' ועד ל-82 מ'. גליל מימי המפלים נופל בשתי מדרגות כלפי מטה והספיקה שלהם עולה על 6.25 מיליון מ"ק בשעה. רק בכדי לסבר את האוזן, ספיקתו של מעיין דן, מעיין ההעתק הגדול במזרח התיכון, 28,880 מ"ק בשעה! ספיקתם הממוצעת של מפלי ויקטוריה על בסיס נהר הזמבזי בדרום יבשת אפריקה עומדת על 391,6800 בשעה!!! יחי ההבדל הקטן...

אומרים שחצי מזרימת הנהר מתנקזת לקניון צר ועמוק הקרוי בפי המקומיים "גרונו של השטן" (Garganta del Diablo בספרדית). צורתו כשל פרסה ברוחב של 150 מטר ובאורך של 700 מטר, באופן כזה שאם דמותו של השטן אינה פרי דימיוננו כך נראה אכן גרונו. זו למעשה האטרקציה העיקרית במקום, ואכן נפילה אנכית של מצבור מים כל כך גדול יוצרת בקרב המבקרים הרבים תחושה של יראת כבוד מפני איתני הטבע חסרי הרחמים ובמידת מה גם תחושת קטנות אל מול יצירת בראשית מעין זו.

מקור שמם של המפלים האדירים מגיע מהשפה הילידית המקומית - הגוארני (Guarani) או הטופי, והוא צירוף של המילים "אי" (מים) ו-"וואסו" (כבירים). האגדה מספרת כי אל היער, אחד מפנתיאון האלים של שבטי הגוארני, תכנן להינשא עם אישה יפה וצעירה בשם נאיפי (Naipí), שהחליטה לברוח עם מאהבה בן התמותה טארובה (Taroba) בדוגית קטנה. בזעם האל, ביתר את האגם בו שטו השניים וכתוצאה מכך הם נפלו לתוכו וטבעו במימיהם השוצפים של המפלים שזה עתה נוצרו. תוואי נהר האיגואסו מהווה את הגבול הבינלאומי בין ארגנטינה וברזיל אשר חולקות את פלא הטבע הזו בצורה לא שיוויונית, 30% בצד הברזילאי ו-70% במקבילו הארגנטינאי. באופן טרגי משהו נאמר שלמרות שאגן הניקוז האדיר של הנהר ורוב מסלולו נמצאים בצד הברזילאי, מרבית המפלים נמצאים דווקא בצד הארגנטינאי.

 להמשך הכתבה

logo-eco (1) (1).png
sop-resize-200-omri elmalach.jpg
bottom of page