google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

קליפורניה – טיול בעמק יוסמיטי

כתב וצילם : ד"ר גילי חסקין 

תחרות רבת שנים ניטשת בין פארק יוסמיטי לפארק ילוסטון על כתר "מלך הפארקים", ולכל אחד מהם יש חסידים מושבעים. מבלי להתיימר ולשפוט בתחרות, סיור בפאר יוסמיטי הוא אחת האטרקציות העיקריות שאמריקה מסוגלת להעניק למטייל בה.

 

 

 

 

פארק יוסמיטי נמצא בחלקה המזרחי של קליפורניה, בלב הסיירה נבדה ((SIERRA NEVADA – בספרדית: הרכס המושלג) – שרשרת הרים גבוהה המתמשכת בכיוון כללי צפון-דרום במרכז קליפורניה יוסמיטי הוא פארק לאומי גדול ממדים, המשתרע על שטח של 3093 קמ"ר.  בשטחו של הפארק יש נהרות, אגמים, יערות, הרים מושלגים, מפלים מן הגבוהים בעולם וקירות סלע מאונכים הניצבים לקרקעיתה של בקעה רחבה, שעוצבה על-ידי קרחונים. בפארק יערות עם עצים ענקיים, נוף אלפיני ועמק מקסים עם מפלים מרשימים, צוקים וסלעים בצורות מיוחדות. מקור שמו של הפארק היא המילה "אוזומאטי" (U-Zu-Mate), כינויו של הדב הגריזלי* בפי האינדיאנים שחיו פעם באזור. כיום אין יותר דובי גריזלי באזור, אך חיים בפארק  דובים שחורים וחיות בר רבות אחרות.

 

 

 

 

 

 

בין המבקרים המגיעים לכאן, אפשר לפגוש מטפסי הרים מרחבי תבל, גולשי צוקים, מחליקי סקי, חובבי דאייה, וכמובן מיליוני מטיילים. יוסמיטי הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1890 ומאז בפארק 420 ק"מ של כבישים, מעל 1300 ק"מ של שבילי טיול ו- 13 ק"מ של שבילי אופניים. בשנת 1990, חגגה אמריקה כולה, 100 שנה להפיכתו של האזור לפארק לאומי. הפארק הוא אחד מאתרי הטבע המפורסמים בעולם. הוא נחשב לאתר הנוף הפופולארי ביותר בקליפורניה ומושך מדי שנה מעל ארבעה מיליון מבקרים, מרביתם בחודשי הקיץ, למרות שהוא פתוח למבקרים בכל ימות השנה.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


הפארק הוא פנטסיה של גיאולוגיה, תערוכה מרשימה של טבע, 3,093 קילומטרים רבועים חרוצים על-ידי כוחות פנימיים וחיצוניים, היוצרים יחד ארץ פראית ולעיתים מסוכנת. זהו שילוב של עוצמת הטבע עם החינניות שבו.  מפלי המים האדירים נשמעים מקרוב כשאגה אימתנית ואילו מרחוק הם נראים כחוטי כסף השזורים על פני הבקעה.

מעטים הפארקים בגודל כזה היכולים להציג מגוון מרשים כל כך של צמחיה וחיות בר. בטווח הגובה שבין מרגלותיה החמימים של קשת הסלע (ARCH ROCK), כ- 610 מטר מעל פני הים, ועד לפסגתו מוכת הרוח של הר לייל (MOUNT LYELL), כ- 4,000 מטר מעל פני הים, מיוצגים חמישה מתוך שבעת אזורי החיות היבשתיים:  מהחגורה הסובטרופית סבוכת העצים ועד לטונדרה האלפינית.  בין שתי אפשרויות קיצוניות אלה, חיים דובים, איילים ועוד 75 מינים של יונקים, 220 מיני ציפורים, 25 מיני זוחלים, תריסר מיני דו-חיים, למעלה מ- 1,300 מיני פרחים ועוד מינים רבים כולל מחטניים מרשימים תירי ריח, ביניהם אשוחים, אורנים ועצי "ארז", כפי שמכנים האמריקאים עץ מחטני, שאין דבר בינו לבין הארז האמיתי.

 

האינדיאנים ילידי קליפורניה, בני שבט Miwok, חיו בפארק יוסמיטי במשך מאות שנים, עד אמצע המאה ה- 19.  חברי קבוצת ציידים שחצתה את האזור הגבוה של היוסמיטי ב- 1833 היו כנראה הלבנים הראשונים שראו את האזור, אך לא את בקעת יוסמיטי מלאת ההוד.  בעקבות הבהלה לזהב הציפו המוני הרפתקנים את קליפורניה, כולל את שטחי הצייד של הילידים. אלו התגוננו בחירוף נפש לניצול המכרות.  המקום התגלה רק ב- 1851, כאשר הגיעו למקום חיילי גדוד מריפוסה, כדי לכפות את פקודות מושל קליפורניה על בני השבט שחיו באזור.  זמן קצר לאחר מכן הפך העמק לאתר טיולים פופולארי ומאוחר יותר ליעד תיירותי ובו שבילים, בתי מלון ודרכי גישה.

כבר בתחילת שנות ה- 60 של המאה ה-19, חקרו את האזור משלחות גיאולוגיות ובוטניות. עקב העניין הציבורי בשימור האזור חוקק הקונגרס חוק, שעליו חתם אברהם לינקולן ובו הוכרז כי בקעת היוסמיטי וכן יער עצי הסקוויה, המכונה חורשת מריפוזה (MARIPOZA GROVE), הם "אזור שמור, שאין לגעת בו לעולם ועד".  המקום הוכרז כ"פארק ארצי" ובשנת 1890, כ"פארק לאומי".

 
אחד מן הקשישים שבפקחי השמורה, קארל שארמית', התפרסם לפני כמה שנים כאשר סיפר בראיון עיתונאי, על תיירת קשישה שהתייצבה לפניו יום אחד והכריזה:  "יש לי רק שעה אחת לטייל ביוסמיטי. מה היית מציע לי לעשות?"  לדבריו ענה לה לאחר היסוס קל:  "אם היתה לי רק שעה לטייל במקום הנהדר הזה, הייתי הולך מעט לאורך הנחל, יושב על סלע ובוכה...". האזור המטוייל והמפורסם ביותר בפארק בו ריכוז גדול של מראות טבע נפלאים הוא עמק היוסמיטי Yosemite Valley שאורכו 11 ק"מ ורוחבו (בחלקו הרחב ביותר) 1.6 ק"מ. למי שמקדיש לטיול בפארק יום אחד בלבד מומלץ לטייל רק בו. משך השהות האופטימאלית למשפחה בפארק הוא יומיים, למרות שמטיילים רבים יכולים לבלות בין שביליו גם למעלה משבוע.

האטרקציה העיקרית של הפארק הוא עמק יוסמיטי, שאורכו 13 ק"מ ורוחבו עד 3 ק"מ זהו עמק קרחוני שחתכו כצורת האות האנגלית U.  העמק תחום בקירות סלע אימתניים שגובהם מגיע ל1500 מ'. את העמק חוצה לאורכו נהר מרסד (Merced), שנשפך בסדרת מפלים מרהיבים.

מעל שפת הבקעה מתנשאת הארץ הגבוהה, ארץ ההרים ובה כיפות גרניט ענקיות, הרים  אימתניים שצורתם פטרייה, המזדקרים אל השמים למול ענני הכבשה הדומים להם בצורתם.
הביקור האינטנסיבי של מטיילים מלווה בפעילות מסחרית שנועדה לספק את כל צורכיהם:  החל בקמפינגים מאולתרים וכלה במלונות יוקרה.  משבילים מסומנים ומוצנעים בהרים ועד לכבישים סלולים ומגרשי חניה.  הפארק ערוך למספר מבקרים עצום ומספק להם את כל צורכיהם:  קרוניות, אופניים, אופנועי-שטח, מסעדות, חנויות מכולת, מועדונים, פיתוח סרטי צילום, חנויות מזכרות ועוד.
 
 היכן לטייל
1.                  המפלים שבקעה: המפל התחתון (LOWER YOSEMITE FALL) והמפל העליון (UPPER YOSEMITE FALL). הגובה הכולל של שני מפלים אלה 740 מטר.
2.                  מפל ברידאלוויל (BRIDALVEIL) נופל מגובה 190 מטר.  מעליו מתנשאים צוקים שגובהם כ- 600 מטר, ומצידו השני של העמק בולט המצוק הענק אל-קפיטן.
3.                  אגם המראה (MIRRO LAKE):  כדי להגיע אליו כדאי לרדת מהאוטובוס בתחנת HAPPY ISLES וללכת במסלול נושא שם זה.  מכאן אפשר להגיע למפלי נראדה (NERADA) שגובהם 181 מטר ולמפלי ורנאל (VERNAL) שגובהם 97 מטר.  המרחק אל המפלים כשמונה קילומטרים.
4.                  תצפית הקרחון (GLACIER POINT):  המראה שמתגלה לעין מנקודת תצפית זו הוא לדעתי מן היפים בעולם.  כדי להגיע למקום, יש לנסוע מהעמק דרומה בכביש מס' 41 ולפנות מזרחה בכביש המוביל לעבר ראש המצוק. המרחק מהעמק הוא כ-6.5 קילומטרים.
5.                  חורשת מריפוזה (MRIPOZA GROVE):  חורשת עצי סקוויה ענקיים.  מהנקודה הקודמת כדאי להמשיך דרומה, לעבר וואוונה (WAWONA).  אפשר לסייר באזור ברגל או לנסוע בקרונות.  אורך הסיור כשמונה קילומטרים והוא נמשך כשעה.  הסיורים יוצאים מדי חצי שעה.
6.                  למיטיבי לכת מומלץ מאוד לטפס לפסגת ה- HALF DOME. אין צורך בציוד מיוחד. מפסגת ההר נשקף נופה הנפלא של בקעת יוסמיטי.

sop-resize-400-גילי חסקין.jpg
california 1.jpg
california3.jpg
california2.jpg
bottom of page