נטילת תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההריון לא מגדילה את הסיכון שהתינוק יוולד עם לקות שכלית

פרופ סטיבן לוין , אוניברסיטת חיפהנטילת תרופות נוגדות דיכאון במהלך ההיריון לא מגדילה את הסיכון שהתינוק ייוולד עם לקות שכלית, כך עולה ממחקר בינלאומי בשיתוף האוניברסיטה ופורסם בכתב העת היוקרתי JAMA Psychiatry. "הסיבות להתפתחות לקות שכלית מורכבות וכוללות גורמים שלאם יש השפעה עליהן וכאלה שלא. במחקר שלנו מצאנו שנטילת תרופות אנטי דיכאוניות לא מעלות את הסיכון", אמר פרופ' סטיבן לוין מהחוג לבריאות נפש קהילתית, השותף למחקר.

לקות שכלית (Intellectual Disability) היא הפרעה נוירו-התפתחותית שמאופיינית באיי-קיו הנמוך מ-70 (מתחת לרמה הנורמאלית) שגורמת למגבלות קשות ביכולות התקשורת ובמיומנות הדרושות לתפקוד יומיומי תקין והיא נפוצה בקרב 0.7%-2% מאוכלוסיית המערב. לקות שכלית יכולה לנבוע מגורמים גנטיים או ביולוגיים שאינם גנטיים. ברוב המקרים לא ניתן להצביע בוודאות על גורם ספציפי יחיד למוגבלות שכלית התפתחותית, ולרוב קיימת אינטראקציה מורכבת של מספר גורמים. כיום לא קיימת תרופה ללקות שכלית.

לדברי החוקרים, בשנים האחרונות השימוש בתרופות נוגדות דיכאון עלה באופן משמעותי באוכלוסייה הכללית ובקרב נשים בהריון בפרט והשאלה האם תרופות אלה עלולות להגדיל את הסיכון של הילוד להיפגע בשל כך עלתה לא אחת. במחקר קודם כבר מצא צוות החוקרים כי אין קשר בין נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההיריון באופן כללי להתפתחות של אוטיזם. במחקר הנוכחי שהתפרסם בכתב העת היוקרתי JAMA Psychiatry , ומומן על ידי המכון הלאומי לבריאות של ארצות הברית (NIH ), ביקש צוות החוקרים בינלאומי מבית החולים Mount Sinai בניו-יורק, אוניברסיטת Karolinska בשבדיה ,אוניברסיטת Dalhousie בקנדה ופרופ' סטיבן לוין מהחוג לבריאות נפש קהילתית באוניברסיטת חיפה, לבדוק לראשונה האם נטילת תרופות אנטי-דיכאוניות במהלך ההיריון מגדילה את הסיכון להוליד ילד עם לקות שכלית.להמשך הכתבה

"אישור הצטרפות למאגר מידע" הפרטים המלאים בתקנון האתר


כל הממלאים טופס רישום באתר זה עושים זאת מרצונם החופשי וללא כל חובה חוקית לכך,  כל המידע הנאסף בטפסי הרישום הוא לטובת דוור למידעים על כנסים והפצת דפי מידע,  המידע ישאר וישמש אך ורק את בעל מאגר המידע וחברות הבנות שלו ולא יועבר לאף גורם אחר, כל המעוניין להימחק מהמאגר, יכול לבצע זאת תוך פניה בכתב לבעל המאגר בכל עתשם מאגר המידע : "מאגר לקוחות ומדוורים קבוצת פיננסים גג, פרטי בעל מאגר המידע: קבוצת פיננסים גג בע"מ ח.פ. 514511252, רח' היסמין 1, רמת גן.

  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle