google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

מילים, ועוד מילים-על ההיסטוריה של מילים טכנולוגיות

כתב: רן לוי


על ההיסטוריה של כמה מהמילים ה'טכניות' שאנחנו משתמשים בהן בחיי היום יום:

– מה מקור השם 'יאהו!', ואיך הוא קשור לליליפוט וגוליבר?
– מיהו מרפי, מ'חוק מרפי' המפורסם.
– למה קוראים לקופסא שחורה בשם הזה, למרות שהיא בכלל לא שחורה?
– מה זה דד-ליין, ומה הקשר בין עיתונות למחנות שבויים במלחמת האזרחים האמריקאית.
– וגם, באיזה עובי יכול להיות המקל שבו מותר להרביץ לאישתך, ומה הקשר בין אבנים קטנות, הרומאים העתיקים וחשבון דיפרנציאלי?
יאהו!
 האתר יאהו! (Yahoo!) הוא אחד מהאתרים הגדולים והמוכרים ביותר ברשת האינטרנט. למעשה, ההגדרה 'אתר' כבר לא כל כך מתאימה לו מכיוון שהאתר המקורי התפשט זה מכבר והתרחב לרשת ענקית של אתרים ושירותים תחת המותג 'יאהו!'. את יאהו! הקימו ג'רי יאנג ודוויד פילו, שני סטודנטים להנדסת חשמל באוניברסיטת סטנפורד שבארצות הברית. האינטרנט היה רק בחיתוליו באותם הימים, ראשית 1994, אבל כבר אז היו די הרבה אתרים מפוזרים ברחבי ברשת. ג'רי ודיוויד חיפשו דרך לארגן את כתובות האתרים הרבים שהם אוהבים, והקימו לעצמם אתר אינטרנט קטן שהיה בסך הכל דף יחיד ובו רשימה ארוכה של אתרים.

ככל שהתארכה הרשימה, חיפשו ג'רי ודיוויד שיטה יעילה יותר לארגן את הרשימה, שיטה שתאפשר להם ניווט הגיוני ופשוט יותר בין האתרים השונים. הם כנראה הצליחו במשימה הזו, מכיוון שבתוך כמה חודשים, עשרות אלפי גולשים החלו פונים למדריך האינטרנט שלהם כדי למצוא את מה שהם מחפשים. כך נולד האתר 'יאהו!'- אבל המילה 'יאהו' נולדה הרבה מאוד זמן לפני כן: ב- 1726, ליתר דיוק.

מי מאיתנו לא שמע על מסעותיו של גוליבר ברחבי העולם. למואל גוליבר, יציר דמיונו של ג'ונתן סוויפט, הוא אחד מהדמויות הבידיוניות המפורסמות ביותר בהיסטוריה של הספרות: הביקורים המפורסמים שלו בארץ ליליפוט, וגם בארץ הענקים, הם חומר לסיפורים לפני השינה לילדים כבר מזה שלוש מאות שנה.


ג'ונתן סוויפט
לא רבים יודעים שסיפורי גוליבר הם למעשה סאטירה חברתית נוקבת של ג'ונתן סוויפט כנגד החברה האנגלית השמרנית והמנוכרת של ימיו, ומסאטירה הזו מגיעה גם המילה 'יאהו'. היאהו'ס של סוויפט הם גזע של יצורי דמויי-אדם, ברברים מטופשים ומטונפים שכל מה שמעניין אותם זה לחפש אבנים מבריקות ויפות באדמה. שליטיו האמיתיים של האי עליו נחת גוליבר הם דווקא הסוסים, שסוויפט מתאר כחכמים והאצילים. זהו היפוך תפקידים מעניין ועוקצני מאוד של המצב בעולם האמיתי, כמובן. גם לאחר שחזר גוליבר לביתו באנגליה,הוא סירב לשוב אל חיקם של בני האדם והעדיף להתבודד באורווה ולדבר עם הסוסים. כשחיפשו ג'רי ודיוויד שם מתאים למדריך האתרים שלהם, הם חיפשו שם שיתאר את הפשטות וחוסר התיחכום שלו: השם 'יאהו!' עם הקונוטציה שלו לטפשות וברבריות, התאים עבורם כמו אוכף לסוס, אפשר לומר. דרך אגב- לג'רי ודיוויד הייתה נטייה, כנראה, לתת שמות מוזרים למחשבים שלהם. לשרתים שעליהם התאחסן האתר 'יאהו!' בתחילת דרכו הם קראו 'אקבונו' ו'קונישיקי', על שם שני מתאבקי סומו מפורסמים. מפורסמים באופן יחסי, זאת אומרת.

Little Endian, Big Endian
המילה 'יאהו' היא לא התרומה היחידה של ג'ונתן סוויפט לעולם הטכנולוגיה.
סדר הוא דבר חשוב בחיים, ולמחשב זה הדבר הכי חשוב בחיים, אפשר לומר. כשאנחנו קוראים מספר מהדף, אנחנו יודעים לקרוא אותו משמאל לימין: הספרות 123 מתפרשות כמאה עשרים ושלוש. מידע מאוחסן בזכרון המחשב כספרות- אבל המחשב לא יודע מאיזה כיוון להתחיל לקרוא אותן: מבחינתו, שני הכיוונים טובים באותה המידה ויש להגדיר לו מי הספרה הראשונה ומי האחרונה. אם נטעה בהגדרה ניכנס לצרות צרורות, כיוון שהמחשב הוא קצת כמו אלוהים בתקופת התנ"ך- הרבה מאוד חוקים, ומעט מאוד רחמים. כולם יודעים שלטעות זה אנושי, אבל בשביל באמת לדפוק את העניינים, צריך מחשב.

עולם המחשבים נחלק לשתי קבוצות- אלא שטוענים שהמחשב צריך לקרוא את הספרות משמאל לימין, ואלא שטוענים שדווקא הסדר ההפוך הוא הסדר הנכון. היה צריך למצוא שם לשתי השיטות, ומסתבר שבסיפור על גוליבר יש בדיוק את מה שצריך. במהלך מסעו נקלע גוליבר למלחמת אזרחים במדינת הגמדים. הויכוח שהביא לפרוץ מלחמת האזרחים הוא השאלה מאיזה צד יש לשבור את הביצה הקשה כשאוכלים אותה: מהצד הקטן או מהצד הגדול. ג'ונתן סוויפט קורא לצדדים הלוחמים- little endian ו- big endian.


להמשך הכתבה

Ran_Levi.jpg
sop-resize-400-Header_1188x240.png
bottom of page