google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

סוגיות הגורמות לפגיעה בזוגיות 

 


חווה אוסטרובסקי, פסיכוטרפיסטית MSW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


הסיבות המרכזיות בגללן זוגיות נפגעת הן: מין, כסף וילדים (וההשלכות של סוגיות אלה). מאבקי כוחות בין בני זוג מתרכזים בעיקר סביב נושאים אלה. לעיתים מדובר במאבקים קשים, עד חורמה ברמה הרגשית, המילולית ולעיתים אף פיזית. חלק בלתי נפרד מסוגיות אלה הינה תקשורת קלוקלת וקשה בנושא.

נשאלת השאלה מדוע דווקא נושאים אלה גורמים לקשיים בזוגיות? יש לכך מספר סיבות: מדובר בנושאים שקל להתווכח עליהם, בעיקר משום שמאחורי כל אחד מנושאים אלה, עומדת אמונה, פילוסופיית חיים, תפיסות תרבותיות ומגדריות, בטחון וערך עצמי, הרגלים ודפוסים מוטמעים וכו'.

חלק בלתי נפרד מהאדם הוא הרקע והדפוסים עימם גדל, המנהגים בבית ההורים, הלקחים והמסקנות שלמד והפיק משך השנים ובהתאם לכך התגבשה האישיות הבוגרת. לדוגמא: בן זוג אשר גדל בבית שבו החסכנות וחסכון היא דרך חיים, כילד לא הרגיש מקופח או חסר, תהיה לו נטיה טבעית להעתיק דפוס זה. הוא ירצה שגם בזוגיות שיצר התקיימות אותם הרגלים, כשהוא איננו לוקח בחשבון את רצונו וצרכיו של בן הזוג האחר שגדל בנסיבות דומות או שונות אבל מסקנותיו ביחס להתנהלות הכלכלית שונה. דוגמא נוספת הינה כאשר ילד גדל במשפחה בה היחסים פתוחים "זורמים" מאפשרים הרבה חופש, ונישא לבן זוג שאיננו מאמין בחופש אלא בכללים קפדניים, שליטה ופיקוח. אלה מצבים טבעיים מעוררי מחלוקות אצל זוגות רבים, אשר בעקבותיהם מתעורר מאבק מי "קובע" את הכללים בבית. על פי איזו מסורת נוהגים.

מרבית הבחירות הזוגיות הן לא מודעות, האדם בוחר בן זוג אשר ישלים אותו או שיהיה שונה ממנו - מכאן הסוגיות המרכזיות הופכות לעיתים קרובות כמחלוקות בזוגיות. הדפוסים איתם אנשים מגיעים לזוגיות, הופכים כאמור לחלק בלתי נפרד מהאישיות הבסיסית. בן הזוג המתנהג בקלות ובקלילות עשוי להכניס את בן זוגו לאי שקט בשל משהו שנראה כמו בזבוז לא מבוקר של כספים או משאבים, חוסר אחריות, מציאת פתרונות קלים וכו'. או במקרה של ילדים, אי שקט הנובע מתוך תחושה שבן הזוג מאפשר לילדים חופש לכאורה בלתי מוגבל ועלול לגרום נזק בהווה ובעתיד, סיכון שלומם הפיזי והנפשי, חוסר חינוך ועוד. אלה מצבים אשר מעוררים חרדה בתוך זוגיות וחרדה כאמור הופכת למתח, כעס, זעם, ריחוק וקושי בתקשורת. מהר מאוד הם בני הזוג מאבדים קשר ותיקשורת בונה ומתמודדים עם מחלוקות שלא תמיד נראות כניתנות לגישור.

סוגיה מרכזית מאוד היא סוגיית יחסי המין, אינטימיות זוגית. מחלוקת בסוגיות מין יכולות להיות מתורגמות למי יוזם, מכתיב ומוביל את יחסי המין, מתי וכיצד. בסוגיות כלכליות המחלוקות הן סביב השאלה מי מנהל את התקציב, האם יש מישהו ששולט בתקציב וגורם לשותפו להרגיש תלוי כלכלית, להימצא בביקורת ביחס להוצאות, בקשת רשות ודווח ביחס להוצאות יומיומיות, סדר עדיפויות וכו'. בסוגיית הילדים המחלוקת תהיה מי מנהל את נושא הילדים, מי אומר את "המילה האחרונה" ומי קובע בנושאים כמו שעת שינה, שעורי בית, התהגות והתייחסות לדברים.

הסיבה שסוגיות אלה עלולות להפוך לשאלת "כח" היא לא תמיד משום שלבני הזוג פילוסופיות חיים שונות ורעיונות מבוססים. אלא, משום שבסוגיות אלה ישם מרכיבים של "מאבקי כוחות" היוצרים מתח מובנה בשאלה "מי ינצח ומי המחליט כיצד תתנהל מערכת היחסים?".
 


להמשך הכתבה

חוה אוסטרובסקי-8.jpg
bottom of page