אי הפסחא
כתב : גילי חסקין

 

 

 

 

אי הפסחא הוא אי בלב האוקיינוס השקט, שתושביו הקדומים הגיעו להישגים יוצאי דופן, העולים לאין ערוך על אילו של צאצאיהם החיים כיום. הביקור מעלה שאלות רבות לגבי התושבים ופעולתם באי: מאין הגיעו, מדוע? כיצד חצבו את פסלי הענק, ולאיזו מטרה, ומדוע הישגיהם אלו היו כרוכים באסון אקולוגי כה חמור?
מתחתי את רגלי במטוס הנוח להפליא של חברת "לאן (Lan) צ'ילה", נהנה משירות מצוין וחייכני של הצוות. סביבי ישבו בעיקר צרפתים, שעבורם איי הפסחא הוא רק תחנה בדרכם לטהיטי. רחוק יותר, ישבו כמה צ'ילנים, מרביתם בעלו חזות מעורבת וכמה פרצופים פולינזיים. חשתי דגדוג מוכר ונעים של סקרנות, התרגשות ממפגש עם מקום חדש. יש לאיים קסם ייחודי משלהם. מבודדים גיאוגרפית ותרבותית. משמרים טבע והיסטוריה משלהם. לבי יוצא אל האיים המרוחקים , אל השונות והזרות שלהם.
הטייס הודיע להתכונן לנחיתה, התבוננתי מהחלון וצפיתי אל אי קטן שבלט בגונו החום, בתוך הכחול האינסופי של האוקיינוס. אי הפסחא (Easter Island), בדרך לשום מקום; אחד הקדקודים של המשולש הפולינזי. שני הקדקודים אחרים הם ניו זילנד והוואי וביניהם 40 מיליון קמ"ר של ים כחול, זרוע אלפי נקודות חומות: איים, איונים וריפי אלמוגים.
 אי הפסחא מבודד ביותר: הוא נמצא 3,703 ק"מ ממערב לאמריקה הדרומית, כשבינו ובין האי המיושב הקרוב אליו ביותר, פיטקירין (Pitcairn) , מפרידים 1,819 ק"מ. זהו המקום המבודד ביותר בעולם, הראוי למגורי אדם. בין סנטיאגו בירת צ'ילה לבין איי הפסחא מפרידות חמש וחצי שעות של טיסה; יותר מאשר בין תל אביב ללונדון. הספק מתחיל לנקר? חמש וחצי שעות של טיסה, רק כדי לראות כמה פסלים?
כדי לעודד את עצמי נזכרתי בתיאור המתאים ביותר של המקום, של פייר לוטי (Pierre Loti), שהתפייט אודות המקום כבר ב-1872: "בלב האוקיינוס הענק, באזור שאיש טרם עבר, נמצא אי מבודד ומסתורי; אין אדמה בקרבתו. במרחק של 800 ליגות לכול כיוון, רק ריק ומרחב סביבו. האי זרוע פסלים גבוהים ומפלצתיים, מעשיו של גזע נעלם, שעברו הוא תעלומה בלתי פתורה".

להמשך הכתבה לחץ כאן 

"אישור הצטרפות למאגר מידע" הפרטים המלאים בתקנון האתר


כל הממלאים טופס רישום באתר זה עושים זאת מרצונם החופשי וללא כל חובה חוקית לכך,  כל המידע הנאסף בטפסי הרישום הוא לטובת דוור למידעים על כנסים והפצת דפי מידע,  המידע ישאר וישמש אך ורק את בעל מאגר המידע וחברות הבנות שלו ולא יועבר לאף גורם אחר, כל המעוניין להימחק מהמאגר, יכול לבצע זאת תוך פניה בכתב לבעל המאגר בכל עתשם מאגר המידע : "מאגר לקוחות ומדוורים קבוצת פיננסים גג, פרטי בעל מאגר המידע: קבוצת פיננסים גג בע"מ ח.פ. 514511252, רח' היסמין 1, רמת גן.

  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram - White Circle