google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

כלי פיננסי חדשני לתרומות בישראל – מודל ה Donor Advised Fund הישראלי

מאת: מאיה נתן-מוזר מנכ"ל קרן שיתוף תורמים DAF IL

משבר הקורונה מייצר עבור כולנו סיכונים, חוסר ודאות ותחושת משבר, אך יש בו גם הזדמנויות רבות.

במשבר הזה למדנו, שכמו בכלכלה הריאלית, כך גם בתרומות. יש היבטים מסוימים שנמצאים בירידה ואחרים שדווקא זוכים לתנופה. אם בוחנים את השנה האחרונה ביחס לתמיכת אנשים פרטיים וקרנות בארגונים במגזר החברתי בישראל ניתן לראות באופן טבעי למדי שחלה ירידה בהכנסות מתרומות קטנות ממשקי בית ובנתינה הכספית של תאגידים. ירידות הנובעות מחודשים ארוכים של משק סגור.

עם זאת, ראינו בתקופה הזו מחויבות עצומה של קרנות ותורמים אסטרטגיים, שמלווים את העמותות בהן הם מעורבים לאורך שנים. מחויבות זו באה לידי ביטוי בשינויים שביצעו התורמים במהלך השנה האחרונה על מנת להקל את יישום התרומה, הקדמת התשלומים על מנת להקל על תזרים המזומנים, והגדלת התרומה השנתית שלהם בשל הצורך העצום בשטח.

בסקר שערכנו בJewish Funders Network (JFN) -  מצאנו, שרוב החברים בארגון העלו את תרומתם בשנה החולפת ולפחות מחצית מתכוונים להישאר ברמת הנתינה הזו בשנים הקרובות. אחת התובנות המרכזיות לפיכך היא, שבשנות משבר פילנתרופים אסטרטגיים, שנותנים לאורך שנים ובהיקפי נתינה משמעותיים, תוך בחינה ותכנון של נתינתם, מהווים רשת ביטחון אמיתית לארגונים בהם הם מעורבים, רמת המחויבות שלהם גבוהה והם מבינים מתי נדרש להקצות משאבים.

אז איפה גלום פוטנציאל הצמיחה בתרומות? בישראל של היום בעיקר בסקטור ההיי טק. עם זאת, לא אחת אנו רואים שלמעשה המתעשרים מקטר הצמיחה הישראלי (ולא רק ממנו) מקבלים את ההחלטה על הפיכתם לתורמים הרבה אחרי שעשו את הונם. הם נתקלים בחקיקה ישראלית שמאפשרת להם לתרום רק עד 30 אחוז מהכנסתם החייבת במס, ואז כבר נשאר להם הרבה פחות לתת, כי השנה שבה עשו אקזיט או IPO או רווח גבוה במיוחד, חלפה. ותזמון, כידוע, הוא הכול בחיים.

למקום הזה נכנסים ארגונים כגון קשת (קרן שיתוף תורמים), חברה לתועלת הציבור מוכרת לפי סעיף 46, שהוקמה בשנה האחרונה ושמאפשרת ליחידים, משפחות, חברות או קבוצות לתרום בשנה של הכנסה גבוהה, לקבל את מלוא הזיכוי על תרומתם, ואז לאורך השנים להחליט תוך למידה של השטח והיעזרות בצוות מקצועי לאן הם רוצים לכוון את תרומתם. סכומים שלא נתרמו עדיין מנוהלים בבית השקעות ויכולים לצבור תשואה פטורה ממס כך שחשבון התרומה גדל עם השנים.

אחד היתרונות הגדולים של קשת הוא שניתן לתרום לה נכסים שאינם מזומן, כגון מניות וליהנות מפטור ממס על רווחי הון כמו גם נכסים אחרים. בשל כך מודל ה Donor Advised Fund – DAF - צבר פופולאריות רבה ככלי פיננסי לניהול תרומות בארה"ב (ופעיל גם בקנדה ואנגליה).

המודל בגרסתו הישראלית מגלם את היתרונות של ה- DAF האמריקאי, אך במקביל מייצר תיקון לביקורת שהמודל סופג: החוק האמריקאי לא מציב מינימום תרומה שנתית מחשבונות ה DAF לעמותות, מה שלעיתים מייצר "חניה" של כסף לאורך שנים, המודל הישראלי, שהינו כאמור ללא מטרת רווח, מציב מינימום שנתי לתרומה לפי המלצות התורמים, כך שהוא מיישם את חזון הארגון להגדיל באופן משמעותי את מספר התורמים והמשאבים העומדים לטובת המגזר החברתי בישראל.

www.keshet-il.org

cropped-keshet_logo-1 (1).jpg
bottom of page