google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
 

על הממשלה לגבש תוכנית לעידוד רישום חברות ישראליות בבורסה 

28/06/22
על פי נייר עמדה של הבורסה, החברות הנסחרות בבורסה מעסיקות בממוצע כפול מכמות העובדים המועסקים בחברות שאינן ציבוריות, נתון המבטא ביתר שאת כי גיוס הון ורישום למסחר בבורסה, מהווה מקפצה לגידול משמעותי בפעילותן, ולהגדלת תרומתן לפעילות העסקית של המשק הישראלי.

ספר התרשימים החדש של פורום קהלת לכלכלה

23/06/22
ספר התרשימים כולל חמישה פרקים, הדנים בנושאים הנמצאים כיום בלב השיח הכלכלי-חברתי בישראל בקרב קובעי המדיניות, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה, הכלכלנים באקדמיה ובמכוני המחקר, התקשורת והציבור הרחב

סקירת סקטור הלבשה והנעלה

20/06/22
במבט קדימה, ניתן להעריך כי היקף הצריכה החריג בגובהו אינו צפוי להתמיד בחודשים הקרובים, זאת לאור החזרה של דפוסי הצריכה של משקי הבית ל"שגרה", כמתבטא, בין השאר, בעלייה ביציאות של ישראלים לחו"ל והעלייה ההדרגתית בצריכה של שירותים.

תעסוקת חרדים - מבט על

19/06/22
על פי פרסום חדש של מרכז המחקר של הכנסת, שיעור החרדים באוכלוסייה בגיל העבודה בישראל הוא כ-8% וצפוי לגדול ל-26% עד שנת 2065. שיעור התעסוקה בקרב הגברים החרדים עדיין נמוך במידה משמעותית מיעדי התעסוקה הממשלתיים. במסמך מוצגים נתונים על התעסוקה והשכר במגזר ומידע על חסמים לשילוב חרדים

הרחבת תפיסת החדשנות של ישראל (מצגת)

15/06/22
מיכל פינק ,סמנכ"ל אסטרטגיה ותכנון מדיניות, משרד הכלכלה והתעשייה סוקרת בכנס השנתי ע"ש אלי הורביץ את הצורך בהרחבת תפיסת החדשנות של ישראל.

כנס הכלכלה הכסופה (לצפייה)

16/06/22
כנס הכלכלה הכסופה, שהתקיים בפקולטה לניהול ע"ש קולר, דן באתגרים, בהזדמנויות ובמשמעויות של התארכות תוחלת החיים על העולם העסקי ועל הכלכלה.

הפרסום מעולם לא היה כל כך דיגיטלי (ילין לפידות)

12/06/22
הפרסום הדיגיטלי צפוי להמשיך ולצמוח בשנים הקרובות. זאת, בעיקר לאור הזמן הרב שאנו מבלים מול המסכים השונים לטובת צריכת תכני וידאו, "שיטוט" ברשתות החברתיות וביצוע רכישות און-ליין. במקביל, עולם הפרסום הדיגיטלי עתיד להתמודד עם אתגרים משמעותיים, כשהעיקריים בהם הינם בתחומי החוק והרגולציה שיאכפו ויוסדרו על ידי מדינות, לצד שינויי מדיניות מצד השחקנים המובילים בתחום.

הרצאת הנגיד בכנס מכון אהרן

08/06/22
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, נשא דברים בכנס מכון אהרן למדיניות כלכלית שנערך באוניברסיטת רייכמן בהרצליה.
הנגיד עסק בהרצאתו בהתפתחויות הכלכלה העולמית והכלכלה הישראלית והתמקד בשלושה נושאים עיקריים:

כנס מכון אהרון למדיניות כלכלית 2022 (לצפייה)

08/06/22
כנס שנתי בהשתתפות: פרופ' רפי מלניק, פרופ' בן ברננקי , אוניברסיטת נורת'ווסטרן ,פרופ' אמיר ירון, מר שלמה דוברת, פרופ' צבי אקשטיין ואורנה ברביבאי.

בלוקצ'יין, ביטקויין, NFT: השחקנים החדשים בארנק שלכם (הרצאה לצפייה)

02/06/22
בלוקצ'יין, ביטקויין, NFT מי הם השחקנים החדשים בארנק שלנו? איך הם משפיעים על הפעילות הפיננסית בישראל ובחו"ל? ואיך נשמרים מפני הונאות וזיופים בארנק הדיגיטלי? 
הרצאתו של ד"ר אמיר אלאלוף מהמחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן שהתקיימה בזום עבור קהילת בוגרי האוניברסיטה 

סביבה, חברה וממשל תאגידי (ESG) בהשקעות נדל"ן (כנס לצפייה)

01/06/22
מכון אלרוב לחקר הנדל״ן בפקולטה לניהול ע"ש קולר בשיתוף ריט1 קרן הנדל"ן המניב הראשונה בישראל
ערכה כנס בהשתתפות: פרופ' דני בן שחר, מר דרור גד, ד"ר דייבי דישטניק, גב' רונית הראל בן זאב,
פרופ' נטע זיו, מר אורן לידה, מר צבי סטפק, גב' דורית סלינגר, גב' עדינה קופר ועו"ד שרה קנדלר

השקעה במדד ת"א-נדל"ן לעומת רכישת דירה למגורים או להשקעה

30/05/22
על פי ניתוח של יחידת המחקר של הבורסה לני"ע, מי שהשקיע בעשור האחרון במדד מניות הנדל"ן בבורסה בת"א השיג תשואה גבוהה משמעותית לעומת השקעה ברכישת דירה למגורים או להשקעה

פערים בין קבוצות האוכלוסייה בראי בין-דורי

29/05/22
בעבודה חדשה כלכלני משרד האוצר מנתחים את הגורמים הבין-דוריים לפערי ההכנסה בין קבוצות האוכלוסייה; וממחישים כיצד ההבדלים ברמת המוביליות בין קבוצות האוכלוסייה תורמים להיווצרות פערי ההכנסה בין הקבוצות לאורך זמן.

 

ביצועי כלכלת ישראל בהשוואה בין-לאומית
26/05/22
פרסום חדש של פורום קהלת מציג את ביצועי כלכלת ישראל בהשוואה בין-לאומית - לארצות הברית ולממוצע של 36 מדינות מתקדמות. לשם .ההשוואה נבחרו ארבע נקודת זמן
 

ניהול החוב הממשלתי לשנת 2021

24/05/22
החשב הכללי במשרד האוצר פרסם את הדו"ח השנתי של יחידת החוב הממשלתי. בסוף שנת 2021 מלאי החוב הממשלתי עמד על כ-1,044 מיליארד שקלים, לעומת 984 מיליארד שקלים בשנת 2020. יחס החוב הציבורי לתוצר ירד מרמה של 71.7% לרמה של 68.8%.
 

התמונה הגדולה: תחזית מנהלי השעות בינלאומיים (לצפייה)

22/05/22
במסגרת כנס שנתי של ארגון מילקן התקיים פאנל תחזית השקעות בינלאומי בנוכחות מנהלי ההשקעות הראשיים של:

  Principal Global Investors, Canyon Partners, Bridgewater, TCW

דו"ח שנתי - מצב ההיי-טק 2022

19/05/22 
כמדי שנה, רשות החדשנות מפרסמת את הדו"ח השנתי המשרטט את תמונת המצב של תעשיית החדשנות הישראלית. תמונת מצב זו שונה מכל קודמותיה בשל השינויים המבניים שחלו בכלכלה העולמית בכלל, ובכלכלה הישראלית בפרט.
 

בחינת כדאיות השקעה באפיק הנדל"ן באירופה

12/05/22
משבר המלחמה בין רוסיה ואוקרינה אינו מפחית מכדאיות השקעה באפיק הנדל"ן במערב אירופה. חברת ההשקעות כהן אנד סטיירס מפרסמת סקירה

לניתוח כדאיות ההשקעה באפיק. 

ערב העיון השנתי השביעי לענף הביטוח וההשקעות אונ' ת"א (לצפייה)

05/05/22
סקירת ענף הביטוח לשנת 2021 - דוחות כספיים והלימות הון, על חוב פיננסי בחברות ביטוח, ביצועי חברות ביטוח צעירות בישראל ובעולם, ניתוח מצב

ענף הביטוח ושוק ההון - מגמות והתפתחויות.

אז למה בעצם תחום הסייבר מעניין את המשקיעים ומהם תתי התחומים המובילים בו?

26/04/22
הפריצות המתגברות בתחום הסייבר, השינוי הדיגיטלי המתמשך החל בעולם והגידול בכמות המכשירים המחוברים והמידע הנוצר, מגדילים את הסיכוי להמשך מתקפות הסייבר. הלקחים הנלמדים מהפריצות המתוקשרות האחרונות צפויים, יש להניח, להגדיל את ההשקעות בטכנולוגיות אבטחת סייבר (סקירת ילין לפידות)
 

תוחלת החיים בישראל בשנת 2021: חזרה למגמת עלייה?

20/04/22
מרכז טאוב מפרסם מאמר ובו הערכות בדבר תוחלת החיים בישראל בשנת 2021.  הממצא המרכזי: למרות עלייה של 73% במספר מקרי המוות מקורונה בישראל ביחס לשנת 2020, נמנעה ירידה נוספת  בתוחלת החיים בישראל בשנת 2021.

מחקר סטארטאפים ישראל 2022

19/04/22
מחקר חדש של רשות החדשנות מציע הסברים אפשריים לירידה בקצב הקמת הסטארטאפים, ולדון במשמעויות של התופעה עבור האקוסיסטם הישראלי, וכן בתגובת המדיניות הרצויה

מגזין מדדים רבעוני של הבורסה בת"א

18/04/22
   המגזין סוקר את החדשות המרכזיות בתחום המוצרים הפאסיביים בבורסת תל אביב  במהלך הרבעון הראשון של שנת 2022 תוך התכתבות עם מגמות .גלובליות בתחום

טרנד הקרנות התמטיות העולמי - גם בישראל

13/04/22
על פי ניתוח יחידת המחקר של הבורסה , בשנים האחרונות הלך והתחזק טרנד ההשקעות בקרנות תמטיות בישראל ובעולם, ובמיוחד במהלך מגפת הקורונה בשנתיים האחרונות. הקרנות התמטיות כשמן כן הן - משקיעות במניות לפי תמות (נושאים). בישראל צמח שוק הקרנות התמטיות מקרנות .בודדות בסוף שנת 2017 ועד לכ- 145 קרנות סל וקרנות מחקות 
 

סקירת ענף הנדל"ן למגורים בישראל (לאומי)

12/04/22
בשנה הקרובה צפויה האטה מסוימת בביקוש לרכישת דיור, בעקבות העלאת מס הרכישה על משקיעים, הירידות בשווקים הפיננסיים, צפי לעליית ריבית וההשפעה הממתנת של תכניות הדיור הממשלתיות על הביקוש של משקי הבית הזכאים בשוק החופשי. למרות זאת, מחירי הדירות עדיין צפויים לעלות בשנת  2022 בכ-9-13% .
 

מגמות בהשקעות נדל"ן מניב בעולם (כנס לצפייה)

09/04/22
מכון גזית-גלוב לחקר נדל"ן וקבוצת גזית גלוב ערכו ב-28 במרץ 2022 מפגש פורום פיננסי מקוון בנושא "מגמות בהשקעות נדל"ן מניב בעולם". המפגש נערך בהנחיית דודי דניאל, שותף מנהל, GAR Real Estate 

ובהשתתפות הדוברים: חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב; Graydon Bouchillon, Global Head of Industrial, Nuveen; Jeff Chod, Managing Director, Tishman-Speyer; אודי קורא, שותף מייסד, Avenue Realty Capital;  ועוזי לוי, מנכ"ל, מנורה מבטחים נדל"ן.

איך מאכילים את העולם?

08/04/22
אחת הסוגיות הקשות לעתיד הנה שאלת החוסר בסחורות חקלאיות בעת גידול באוכלוסיית העולם. ענף החקלאות מאמץ טכנולוגיות חדשות והשקעות הון רבות אשר מנסות לספק מענה. חברת הייעוץ והמחקר הבינלאומית אדיסון מפרסמת סקירה מיוחדת להסבר אודות ההתפתחויות בתחום.

שוק העבודה הישראלי במשבר הקורונה: מה באמת קרה?

07/04/22
משבר הקורונה התאפיין בדינמיות גבוהה ולכן גם בחוסר וודאות רב. על רקע זה, התחזקה הנטייה לייחס חשיבות עודפת לתופעות נקודתיות שלא בהכרח שיקפו את המצב בכלל המשק, מחקר חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה מבוחן שש השערות מרכזיות בנוגע לשוק העבודה הישראלי בתקופת משבר הקורונה ומספק תמונה חדשה לגבי השינויים שעבר שוק העבודה בתקופה זו.
 

פערי שכר מגדריים בישראל

06/04/22
על פי מחקר חדש של אייל קמחי ממוסד שורש, פער השכר המגדרי בישראל ,OECD-גבוה משמעותית מאשר הפער הממוצע במדינות ה

ונמצא במגמת עלייה בעשור האחרון. 
מחקר זה מוצא שהפער המגדרי בשכר החודשי של שכירים בראשית דרכם המקצועית, שלב שבו גם מקימים משפחה ומרחיבים אותה, מגיע לכדי 33%.
 

הבורסה מסכמת את הרבעון הראשון של שנת 2022

05/04/22
בסיכום הרבעון הראשון של 2022 עלו מדדי ת"א- 35 ות"א- 90 בכ- 2% SME60 בממוצע ומדד ת"א
ירד בכ- 4% . עליית מדדי ת"א- 35 ות"א- 90 ברבעון הראשון של 2022 בולטת במיוחד בהשוואה לבורסות אחרות, זאת בהמשך למגמה משנה קודמת.
 

רכישות משקיעים מוסדיים בהנפקות ראשוניות

30/03/22
על פי ניתוח יחידת המחקר של הבורסה,  משקיעים מוסדיים לטווח ארוך הם הרוכשים העיקריים בהנפקות ראשונית דבר המשפיע על הסחירות והנזילות של המניות. המוסדיים לטווח ארוך רכשו כ- 63% מהסכום שגויס במהלך שנת 2021 ורק כ- 14% נרכש ע"י קרנות נאמנות והציבור הרחב.

סקירת מגמות בתחום מחשוב הענן והסייבר

29/03/22
חברת ההשקעות הגלובאלית גלובל אקס מתמחה ביצירת אנדקסים לתמות השקעה. החברה מפרסמת סקירה ייעודית לבחינת מגמות הצמיחה בתחום

המחשוב הענן והסייבר.

מה הצפי לעתיד תעשיית האינדקסים? (לצפייה)

28/03/22

 SALT talks חברת 

מארחת את הכתב הפיננסי של הפיננשיל טימס, רובין ויגלסוורת לדיון אודות   

"TRILLIONS" המסקנות מספרו

העוסק בהשפעה של ההשקעה ההולכת וגדלה בעולם באינדקסים ומדדים.

 

סקירת ענף הרכב (לאומי)

27/03/22

ההערכות בקרב חברות המחקר והאסטרטגיה המובילות באשר למגמות שיעצבו את עתיד ענף הרכב לא השתנו בעקבות הקורונה. רכבים חשמליים ואוטונומיים, תחבורה שיתופית וחיבוריות ישנו את הענף משמעותית עד 2030.

ההשפעה הצפויה של ביטול אג"ח מיועדות בקרנות הפנסיה  

21/03/22
על פי ניתוח בנק ישראל: בשנת 2021 עברה בחקיקה רפורמה שמבטלת את ההשקעה של קרנות הפנסיה באג"ח מיועדות ומציעה חלופה – הבטחת תשואה של 5.15% על 30% מתיק הנכסים. ביטול אג"ח מיועדות צפוי להגדיל את רכיב הנכסים הזרים בתיק של קרנות הפנסיה החדשות.

דיור ושוק הדירות 

22/03/22
נייר עמדה של מיכאל שראל מפורום קהלת עוסק בניתוח המגמות ארוכות הטווח של שוק הדיור בישראל וכן פירוט המלצות להתמודדות עם עליית .המחירים

העבודה מרחוק של שכירים ב-2021 (דו"ח בנק ישראל)

20/03/22
העבודה מרחוק, שהתרחבה מאוד במהלך מגפת הקורונה, מיתנה את פגיעתה של המגפה בתעסוקה ובפעילות הכלכלית, ולכן חשיבותה הכלכלית בתקופה זו רבה. עבודה מרחוק בעת הקורונה רווחה גם בענפים שלא הורגלו בה לפני כן, למשל במגזר הציבורי. הדבר דרש התגברות על מחסור בציוד, שיפור תשתיות .ושינוי בשיטות העבודה

כנס מבט על הסטטיסטיקה הפיננסית 2021 (לצפייה)

16/03/2022
בכירי בנק ישראל מציגים את דו"ח מבט סטטיסטי לשנת 2021. הדו"ח מכיל פרסום ראשון של הנתונים והמצרפים הפיננסיים המרכזיים במשק לשנת 2021 – תיק הנכסים הפיננסיים של הציבור,  החוב של המגזר הפרטי הלא-פיננסי, פעילות המשק מול חו"ל ופעילות המגזרים העיקריים במטבע חוץ. 
 

דו"ח 'מבט סטטיסטי' לשנת 2021

15/03/22
חטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל מפרסמת דו"ח אשר מכיל פרסום ראשון של הנתונים והמצרפים הפיננסיים המרכזיים במשק לשנת 2021 –
תיק הנכסים הפיננסיים של הציבור, החוב של המגזר הפרטי הלא-פיננסי, פעילות המשק מול חו"ל ופעילות המגזרים העיקריים במטבע חוץ. 
 

נשים בהייטק 2022 – דו"ח רשות החדשנות

14/03/22
מטרת הדו"ח היא להניח תשתית ידע המבוססת על עובדות ונתונים כדי
להבין לעומק את תמונת המצב של נשים בהייטק הישראלי. כמו כן, ניתן בדו״ח דגש מיוחד על ניתוח זירת הסטארטאפים הישראלים בהיבטים המגדריים שלה, כולל התייחסות לשיעור הנשים היזמות, התחומים בהם הן מקימות חברות, ומה חלקן בגיוסי הון.

עליית המחירים בשנת 2021 בישראל ובמדינות המפותחות

13/03/22
מסמך חדש של מרכז המחקר של הכנסת עוסק בנושא עליית המחירים בשנת 2021 בישראל. המסמך כולל נתונים על השינוי במדד המחירים לצרכן בישראל בשנת 2021 בהשוואה לממוצע בשנים קודמות ושינוי במדד המחירים לצרכן במדינות המפותחות.
 

דו"ח הכנסות המדינה לשנים 2019-2021 

09/03/22
הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג, פרסמה  את דו"ח הכנסות המדינה לשנים 2019-2020 ונתונים ראשוניים לשנת 2021. דו"ח זה הינו הדוח המקיף ביותר בישראל אודות הכנסות המדינה ממסים והוא מוצג לראשונה בפורמט חדש ונגיש לציבור.
 

מגמות וסטדנרטים חדשים בטלרפואה

03/03/22
עליית הביקוש לשירותים של טלרפואה באמצעות שימוש בטכנולוגיית מידע וטלקומוניקציה על מנת לתת שירות רפואי מרחוק מגביר את הצורך במדיניות וסטנדרטים רפואיים אחידים. חברת ההשקעות גלובל אקס סוקרת התפתחויות אחרונות בתחום  

המטא-וורס – כך יראה העתיד?
06/03/22
אמיר אלשיך, יועץ מקצועי מיוחד של ילין לפידות בית השקעות סוקר את ההתפתחויות הצפויות בתחום המטא-וורס

סיכום חודש פברואר 2022

04/03/22
המסחר בתל-אביב בפברואר התאפיין במגמה מעורבת במדדי המניות
המובילים. מדד ת"א- 35 עלה בכ- 3% , ואילו מדדי ת"א- 90 ות"א- SME60

ירדו בכ- 2% ובכ- 5% , בהתאמה.

 

ילודה ופריון בישראל 2020 (הלמ"ס)

22/02/22
שיעור הפריון הכולל (מספר הילדים הממוצע לאישה) בשנת 2020 היה 2.90. מספר זה היה נמוך בהשוואה ל-3.01 ב-2019 ול-3.09 ב-2018, אך גבוה מכל OECDמדינות ה 

שהממוצע שלהן ב-2019 היה 1.61 ילדים לאישה.

האם מומלץ לתת משקל יתר לסקטור התשתיות?

20/02/22
חברת ההשקעות כהן אנד סטיירס מפרסמת סקירה מיוחדת לענף התשתיות .הבינלאומיות אשר נסחר בתמחור נח היסטורית ביחס למדדי המניות הכללים
 

על החזרה לפיתוח אנרגיה גרעינית

18/02/22
היעדים הבינלאומיים לשימוש באנרגיה ירוקה עד שנת 2050 מציבים בפני ממשלות בעולם את אתגר קשה ללא שימוש באנרגיה גרעינית. חברת .ההשקעות גלובל אקס מפרסמת סקירה לתחום

רווחיות יבואני המזון והטואלטיקה ויוקר המחיה

15/02/22
הממצאים העיקריים מעבודת מחקר של משרד האוצר  מצביעים על שיעור רווחיות גבוה של יבואני המזון והטואלטיקה, בפרט עשרת היבואנים הפרטיים הגדולים.  כך, בשנת 2019 עמד שיעור הרווח לפני מס של החברות הגדולות על 12.5% , שיעור רווחיות חריג לענף שהינו מסחר סיטונאי.
 

תיאור וניתוח תמ"א 38 והתכנית המוצעת להחלפתה

15/02/22
לבקשת חה"כ ישראל אייכלר נערך ע"י מרכז המחקר של הכנסת וזאת לקראת דיונים בוועדת הפנים בהצעת תיקון 136 לחוק התכנון והבניה, בו מוצעת תכנית לחיזוק ומיגון מבנים, כחלופה לתמ"א

סקירת שוק הדיור המוגן (לאומי)

13/02/22
השוק הפרטי של הדיור המוגן מכיל כ-15,000 יחידות דיור, מרביתן באזור תל אביב והמרכז. מתוך אלו, 11 החברות הגדולות בענף מחזיקות בכ- 70% במבט קדימה, ישנן מאות רבות של יחידות דיור מוגן המצויות בשלבי בנייה .שונים וצפויות להתאכלס בשנים הקרובות

הביקוש ללימודי תארי הייטק – אתגרים ותחזיות לשנים 2021-2030

10/02/22
על פי ניתוח של המועצה הלאומית לכלכלה, תוצאות המודל ממחישות כי בשנים הקרובות הביקוש ללימודי תארי הייטק ימשיך לגדול.  עד שנת 2030 הביקוש ללימודי תארי הייטק יהיה בין 15,600-24,900 סטודנטים בשנה א', כתלות בתרחישים שונים. 

התפתחות הסיכונים בפעילותם של נותני האשראי החוץ-בנקאיים
08/02/21
על פי סקירת בנק ישראל מתחילת 2020 מספר נותני האשראי החוץ-בנקאיים המגייסים הון בבורסה כמעט הוכפל. כמו כן ניכרת התאוששות מהירה באשראי שגופים אלו מספקים, לאחר ירידה משמעותית של פעילותם בשיאו של משבר הקורונה. גידול האשראי בתקופה שנסקרה התרכז במידה רבה בענף הבינוי והנדל"ן.

נכסים קריפטוגרפים ויציבות פיננסית (סקירת בנק ישראל)
07/02/21
פלטפורמות למסחר בנכסי קריפטו טרם השתלבו במערכת הפיננסית המסורתית בישראל, חשיפתם הישירה של המוסדות הפיננסיים בישראל לשוק זה מוגבלת מאוד, ועל פי סקרים שונים ניתן להעריך כי היקף המסחר בנכסים .אלו אינו משמעותי בהשוואה בין-לאומית

המניות הסחירות ביותר בתל-אביב בשנת 2021

02/02/2022
נמשכת מגמת העלייה בחלקן של המניות הבינוניות והקטנות מתוך סך המסחר במניות בבורסה. מחזור המסחר במניות בשנת 2021 עמד על כ- 1.34 מיליארד ש"ח ביום ובכך  שמר על המחזור הגבוה שהיה בשנת 2020, עם זינוק של כ-38%.

סקירת מגמות מובילות בסקטור הטכנולוגיה לשנת 2022

31/01/22
חברת דירוגי האשראי הבינלאומית S&P   מפרסמת סקירה שנתית לתחום סקטור הטכנולוגי. בסקירה התייחסות למגמות אשר צפויות להמשיך להוביל את צמיחת הסקטור.

תיאור וניתוח צמצום מסגרות אשראי של כרטיסי אשראי בנקאיים
30/01/22
מסמך חדש של מרכז המחקר של הכנסת עוסק בנושא תיאור וניתוח צמצום מסגרות אשראי של כרטיסי אשראי בנקאיים. במסמך מוצג הרקע לצמצום מסגרות האשראי ברכישות דרך כרטיס אשראי בחשבונות הבנקים, וכן מובאים נתונים על האשראי הבנקאי, על חברות כרטיסי אשראי, וכן נתונים מהדוחות .הכספיים של הבנקים וחברות כרטיסי האשראי
 

צמיחת ענף הסייבר תמשך בשנת 2022

28/01/22
חברת ההשקעות גלובל איקס מפרסמת סקירה לחינת מגמות הצמיחה בתחום הסייבר בשנה הקרובה, זאת על רק עלייה בתקיפות הסייבר על עסקים בעולם 
 

מגזין המסחר והמדדים של הבורסה שנת 2021 

27/01/22
מגזין הבורסה סוקר בצורה מקיפה ורחבה את הזרמים בתעשייה הגלובלית והמקומית, תנועות הכספים באפיקי ההשקעה השונים, פעילות עורכי המדדים בת"א, הביטי המסחר בקרנות הסל, פעילות עושי השוק בתעשייה ועוד.
 

סקירת מגמות בענף הנדל"ן למשרדים (לאומי)

26/01/22

התאוששות הביקוש למשרדים ממשבר הקורונה אינה אחידה ובולטת עד כה בעיקר בשוקי משרדים שבהם נוכחות ענף שירותי ההייטק גדולה יחסית, כגון שוק משרדי הפרימיום של תל אביב. ברוב הפרברים מחוץ לתל אביב ההתאוששות איטית יותר ותפוסות המשרדים נמוכות עדיין במובהק מהמצב ערב משבר הקורונה.

החברות בבורסת ת"א חזרו לחלק דיבידנדים (הבורסה לני"ע)
18/01/22
אחרי שפל בחלוקת דיבידנדים בשנת 2020 בעקבות משבר הקורונה, 211 חברות חילקו דיבידנד השנה – המספר הגבוה ביותר מאז 2011 

 

ענף ייצור מזון ומשקאות (לאומי)
17/01/22
הביקוש למוצרי מזון ומשקאות עלה בקצב גבוה יחסית מתחילת שנת 2021 , על רקע היקף נמוך יחסית של יציאות ישראלים לחו"ל. במבט קדימה, גורמים אלו צפויים לתמוך בצריכה הפרטית של מוצרי מזון ומשקאות גם בטווח הזמן הקרוב
 

הכל אודות חברת החלל המובילה והמסקרנת SpaceX 

16/01/22
סקירה של ילין לפידות מוקדשת לחברה יוצאת דופן SpaceX, שעשתה היסטוריה השנה, כאשר שיגרה בהצלחה 31 רקטות של פלקון 9 (לעומת 26 בשנת 2020) במסגרתן שוגרו מגוון של לוויינים וציוד לנאסא ולצבא ארה"ב,

 

פעילות בעלי עניין בשנת 2021 הייתה גבוהה לעומת 2020

12/01/22
על פי ניתוח מחלקת המחקר של הבורסה, מכירות נטו הסתכמו בכ- 4.4 מיליארד ₪ לעומת כ- 3.2 מיליארד ב- 2020

 

דוח מצב המדינה 2021: חברה, כלכלה ומדיניות
11/01/22
דוח מצב המדינה לשנת 2021 של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל בסדרת הדוחות השנתיים על שם הרברט מ' סינגר. הספר כולל שישה פרקי סקירה בנושאים בריאות, חינוך, רווחה, שוק העבודה, כלכלה ודמוגרפיה, אשר דנים בסוגיות ובמגמות המרכזיות בכל תחום בצל משבר הקורונה

הנגיד פרופ' אמיר ירון בדיון בוועדת הכספים (מצגת וידאו)
10/01/22
נגיד בנק ישראל סוקר בפני חברי ועדת הכספים את הפעילות הכלכלית במשק ובעולם ועונה על שאלות חברי הועדה אודות המדיניות הכלכלית

 

סקירה מאקרו-כלכלית על מצב המשק
10/01/22
הנגיד הציג סקירה מאקרו כלכלית של המשק, לרבות נתונים וניתוחים עדכניים והתייחס בין היתר בסוף דבריו לצורך לקדם דיון על המדיניות הפיסקלית לשנים הקרובות תוך בחינת הכללים הפיסקליים לקראת תקציב 2023 ואילך.
 

עליית כוחן של ענקיות הטק לעומת ירידת הפריון
09/01/22
תוכנית מוקלטת של הפורום הכלכלי העולמי מארחת חוקרים בכירים בעולם לדיון על עליית כוחן של חברות בגלובל טק לעומת הירידה בפריון והתחרות בעולם ומסבירים על צעדי רגולציה ופיקוח ראויים

הרצאת קתי ווד (מנהלת קרן החדשנות ARK)
08/01/22
מנהלת ההשקעות ומייסדת קרן החדשנות ARK סוקרת את ירידות מחירי המניות בתחום הטכנולוגיה וסין וסוקרת את הצפי העתידי על רקע הצפי לעליית ריבית 

חברות הזנק (סטארט-אפ) בישראל 2020-2011 (סקירת הלמ"ס)
30/12/21
בשנים 2020-2011 נפתחו בישראל 7,256 חברות הזנק. 3,472 מתוכן (48%) נסגרו או השהו את פעילותן עד שנת 2020. בשנת 2020 פעלו בישראל 4,810 חברות הזנק, עלייה שנתית ממוצעת של 4% לעומת שנת 2011. בשנת 2020, בלטו מספר חברות ההזנק שנפתחו בתחומי הפעילות יישומים לתעשיות ולעסקים (137 חברות) ובטכנולוגיות רפואיות(86 חברות).

ׂׂׂתחזית מידרוג לשנת 2022 (סקירת סקטורים)

29/12/21
להערכת מידרוג, הסיכונים העיקריים שמאיימים על המשך הצמיחה והנזילות בשנה הקרובה כוללים את האבולוציה של מגפת הקורונה, עם חשש להתפרצויות נוספות של המגיפה במדינות שונות והתפתחות של וריאנטים

.חדשים שיעכבו את הצמיחה במדינות מסוימות

אז מה חדש בעולם הרכבים החשמליים? (ילין לפידות)
28/12/21
ברקע לאתגר הדה-קרבוניזציה (הקטנת פליטות הפחמן הדו חמצני), שרוב המדינות המובילות לוקחות כעת ברצינות, 2021 מסתמנת כשנת מפנה בהיסטוריה של מכירות כלי הרכב החשמליים, שצפויים להסתכם בכ-6.4 מיליון .כלי רכב
 

הבורסה לניירות ערך בתל-אביב מסכמת את שנת2021

22/12/21
המסחר בבורסה בתל-אביב התאפיין בעליות שערים ובמחזורי מסחר ערים, כשרוח גבית חיובית היתה למבצע חיסוני "קורונה" מהיר ורחב בארץ ולתמיכת הממשלה ובנק ישראל. מדדי המניות המובילים שברו את השיא אליו הגיעו ערב פרוץ משבר הקורונה, ושווי שוק המניות חצה לראשונה את רף הטריליון שקל.

 

המלחמה של השלטונות הסיניים בחברות הטק הסיניות (ילין לפידות)
16/12/21
בחודשים האחרונים אנו שומעים מכיוונים מרובים עוד ועוד חדשות כלכליות  הקשורות במלחמה של הממשל הסיני בחברות הטק הסיניות, מה שזכה
  .The Chinese Tech Crackdown  לכינוי בלעז

מבט על התעשייה הישראלית והמגזר העסקי בעשור הקרוב
15/12/21
מחקר חדש של ד"ר גלעד פורטונה ויובל ניב ממוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית, ממשיך מחקר עבר אשר בחן תעשיות מובילות במשק , זיהוי המכנה המשותף והמאפיינים הניהוליים בחברות אשר חוו הצלחה עסקית מתמשכת, לאורך 70 שנותיה הראשונות של המדינה. הדוח הנוכחי מתמקד בכווני פעולה שיאפשרו למנף את העידן החדש להמשך הצלחת התעשייה ותרומתה למשק.
 

שיעורי כשל ושיעורי שיקום של איגרות החוב בדירוגי מידרוג 2005-2020
14/12/21
על פי סקירה מקיפה של חברת מידרוג: שיעור הכשל בממוצע רב שנתי במימון תאגידי ומוסדות פיננסים הינו כ-6.1% ,בנטרול מוסדות פיננסים כ-8.1% .
מרבית איגרות החוב בכשל פירעון הינן בענפי הנדל"ן והאחזקות. שיעור הכשל בממוצע רב שנתי בחברות יזום נדל"ן עומד על כ-9.4% ,בחברות אחזקה כ-9.3% וכ-2.1% בחברות נדל"ן מניב . 

מחקר ופיתוח באוניברסיטאות בישראל: הוצאות למחקרים בעלי מימון מיוחד
13/12/2021
ב-2020 סך התקציב למחקר ממקורות חיצוניים, שאינם התקציב השוטף של האוניברסיטאות, ירד ב-122 מיליון ש"ח, לאחר עלייה של 106 מיליון ש"ח ב-2019, ועלייה של 99 מיליון ש"ח ב2018.

החזקות של קרנות הסל הזרות במניות הנסחרות בבורסה
05/12/21
סך ההחזקות של קרנות הסל הזרות מסתכם בכ-6.7 מיליארד דולר (כ-21 מיליארד שקל). קרנות הסל הזרות מחזיקות במניותיהן של כ-150 חברות ישראליות הנסחרות בת"א, מהן 75 חברות בשיעור המהווה מעל ל-3% מהחזקות הציבור בהן.  כ-88% מהשקעות קרנות הסל הזרות במניות הנסחרות בת"א מבוצעות דרך קרנות סל גיאוגרפיות.
 

סיכום חודש נובמבר בבורסה בת"א
04/12/21
בסיכום חודשי, מדדי ת"א- 35 ות"א- 90 עלו החודש בכ- 0.7% ובכ- 2.8% בהתאמה, ואילו מדד ת"א SME60 ירד בכ- 0.9% . זאת לעומת ירידה של עד כ- 4% במדדי המניות המסורתיות בארה"ב  Dow Jones) ו- S&P 500 ) ובבורסות מובילות באירופה.
 

סיכום הפעילות בשוק החוב הקונצרני (מידרוג)
03/12/21
החוד ש בלבד בלט ו 3 הנפקות של המערכת הבנקאית שגייסו במצטבר כ- 6.9 מיליארד ₪ ע.נ., זאת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בה המערכת הבנקאית כל ל לא גייסה 

 

סקירת משק הגז הטבעי בישראל (לאומי)
02/12/21
לעת עתה, עיקר השימוש של הגז הטבעי הוא בייצור חשמל ובתעשייה. אולם לאחרונה החלו להשתמש בגז טבעי גם לשימושים ביתיים והוא צפוי לשמש בעתיד אף את ענף התחבורה, בשל המעבר של כלי רכב משימוש בדלק וסולר לשימוש בחשמל וגז טבעי דחוס.
 

כלי מדיניות אפשריים להגדלת מגזר ההייטק

30/11/21

מסמך חדש של מרכז המחקר של הכנסת עוסק בנושא כלי מדיניות אפשריים להגדלת משקל המועסקים במגזר ההייטק. המסמך כולל תיאור מגזר ההייטק, בחינת צווארי בקבוק להגדלת משקל המועסקים וסקירה של כלי מדיניות אפשריים להגדלת משקל המועסקים.

ניתוח סקטור המלונאות (לאומי)

29/11/21

ענף המלונאות נמנה על קבוצת הענפים שרשמו את

הפגיעה המשמעותית ביותר ממגפת הקורונה. בחינה של הפדיון הענפי מעלה כי הפדיון של הענף ירד בחדות, בעוצמה הרבה ביותר מבין ענפי המשק ובהיקף הכפול מהענף שרשם את הפגיעה השנייה בגובהה.

 

ארנקים ואמצעי תשלום דיגיטליים: הזדמנויות ואתגרים

29/11/21

מהם ארנקים דיגיטליים? מהן ההשפעות וההשלכות של המעבר לשימוש באמצעי תשלום חדשים על הצרכן ועל השוק וכיצד נערכים הרגולטורים, מסמך בנושא נערך ע"י מרכז המחקר של הכנסת

 

?האם הודו היא סין הבאה
28/11/21
מזה מספר שנים ראש ממשלת הודו מאיץ תוכניות כלכליות ורפורמות מבניות להאצת הצמיחה של כלכלת הודו ופיתוח יתרונותיה בתחרות הבינלאומית. חברת בלומברג מפרסת כתבה ייעודית בנושא.

 

?האם מותגי האופנה ישרדו את משבר הקורונה

26/11/21

הסגרים שנכפו כתוצאה ממשבר הקורונה פגעו במכירות מותגי היוקרה והאופנה אך ככל שהזמן חלף החברות מצאו דרכים חדשות להתמודד עם המציאות וחזרו לגדול בהיקפי המכירות. כתבה ייעודית של חברת בלומברג סוקרת את ההתפתחויות בתחום באירופה והדומיננטיות הרבה של הצרכנים הסינים הצעירים על התחום.

המחירים גבוהים בישראל? היזהרו מהשוואות בינלאומיות

25/11/21

יוקר המחיה בישראל נמצא באופן קבוע במרכז השיח הציבורי. אולם השיח הציבורי אינו עוסק בשאלות כמו למי משווים את יוקר המחיה בישראל ולמה משווים את המחיר של כל מוצר. שלוש גישות מתוארות במחקר עדכני של מכון .שורש

?אז מה בעצם משפיע על מחיר הנפט וכיצד הוא נקבע

23/11/21

על פי סקירה של ילין לפידות מחיר הנפט מושפע משבעה גורמים עיקריים  ההיצע במדינות שאינן ,OPEC המקיימים ביניהם קשרי גומלין- ההיצע במדינות

OPEC, הביקוש במדינות ה-OECD ובמדינות שאינן מה-OECD, המלאים אשר מתפקדים כגורם מאזן והשווקים הפיננסיים.

סקירת התפתחויות בשוק הדיור (בנק ישראל)

21/11/21

המפקח על הבנקים, מר יאיר אבידן, הציג היום בפני ועדת הכלכלה של הכנסת סקירה על ההתפתחויות בשוק האשראי לדיור בישראל ובעולם. המפקח פתח בהתייחסות לפעילות הערה בשוק האשראי לדיור המאפיינת אותו בחודשים האחרונים ובהשלכותיה על עליית איכות תיק האשראי הבנקאי.

סקירת התקציב לשנים 2021 – 2022 וההתפתחויות הצפויות בשנים הבאות

18/11/21

על פי פרסום בנק ישראל,  הגירעון הצפוי בשנת 2021 נמוך בהרבה מזה שהיה צפוי אך לפני כמה חודשים בזכות גידול מהיר בתקבולי המסים, המשקף את התמונה המקרו כלכלית החיובית ואת ההשפעה המינורית של גל התחלואה הרביעי, וכן גידול חריג בהשקעות בסקטור ההייטק, ביבוא מוצרי צריכה ובמכירות דירות.

?אילו טכנולוגיות יפרצו בשלש עד חמש שנים הקרובות

17/11/21

ארגון הפורום הכלכלי העולמי ערך סדרה של עשרה מפגשים מוקלטים לדיון עם מומחים אודות טכנולוגיות חדשות במגוון רחב של תחומי החיים אשר צפויות להבשיל בשנים הקרובות. הדיון האחרון עוסק בסיכום במגוון טכנולוגיות שהוצגו בסדרת המפגשים

RNA -התפתחות עולם ה

16/11/21

חברת ההשקעות המנוהל ע"י קטי וודס,  מתמחה באיתור חברות וטכנולוגיות פורצות דרך. החברה עורכת הרצאות ופודקאסטים בנושאים אלו. פודקאסט חדש עוסקת בהתפתחויות במדעי החיים בדגש על תחום המחקר הגנטי RNA.

התפתחות תעשיית הרובוטיקה ביפן

15/11/21

חברת ההשקעות הבינלאומית גלובל איקס מפרסמת סקירה מיוחדת לסקירת ההתפתחויות בשוק הרובוטיקה ביפן לאורך שנים. התפתחות התחום בנשים האחרונות מואצת על רקע הצורך מציאת פתרונות מגוונים לצפי קיטון בגודל .האוכלוסייה בעתיד

 

?האם תעשיית ההון סיכון אחראית להצלחת כלכלת ארה"ב

10/11/21

ערוץ הפודקאסט הפופולרי בארה"ב Freakonomics מקדיש פרק ייעודי לנושא התפתחות תעשיית ההון סיכון האמריקאי וחשיבותה לצמיחת כלכלת ארה"ב. בפרק מתראיינים יזמים ידועים ואנשי אקדמיה לנושא

 

תיאור וניתוח רמת התחרותיות בשוק המזון ומוצרי צריכה מהירה

10/11/21

על פי סקירה של מרכז המחקר של הכנסת, בשנים האחרונות רמת הריכוזיות של ספקי המזון ומוצרי הצריכה המהירה ירדה באופן קל, עם זאת

הריכוזיות עלתה בתעשיית המזון המקומית. בענף הקמעונאות הריכוזיות ירדה ונתח השוק של קמעונאים בינוניים עלה, אולם סגירת רשתות מזון עשויה להגדיל את הריכוזיות שוב, במידה והחנויות יימכרו לקמעונאיות הגדולות.

 

 

אישור התקציב בישראל צפוי להאיץ פעילות

08/11/21

על פי סקירה שבועית של מיטב,  סיכוי טוב שהגירעון בשנת 2022 יהיה נמוך מהתחזית. התקציב מניח עלייה של 2.6%  בלבד בהכנסות המדינה בשנת 2022 לעומת גידול של 22% ב- 2021, נמוכה יותר מהגידול הממוצע של 3.7% בשנים 2016-2019. נראה, שמדובר בתחזית שמרנית שבסיכוי טוב עשויה להתברר כנמוכה מדי, מה שיוביל לירידה בגירעון מתחת ליעד.

 סקירת מערכת הבנקאות – מחצית ראשונה 2021

07/11/21

במחצית זו ניכרת עליה ברווח הנקי של הקבוצות הבנקאיות כתוצאה מהוצאה שלילית להפסדי אשראי, המשקפת את תפיסת הבנקים לפיה יכולת ההחזר של הלווים טובה מאשר במהלך המשבר. שיפור נוסף במדדי היעילות; ועלייה בהכנסות ריבית נטו, בין השאר נוכח העלייה במדד המחירים לצרכן, זאת על אף על אף הירידה בפער הריבית. הרווחים כמו גם עצירת הדיבידנדים, הובילו לגידול בהון וביחס ההון רובד 1

תקציב משרד הבינוי והשיכון 2022-2021

03/11/21

מסמך חדש, מאת ירון הופמן-דישון ממרכז אדוה, בוחן את המגמות בתקציב משרד הבינוי והשיכון ומראה כי בשני העשורים האחרונים ממשלות ישראל אינן משקיעות תקציבים גדולים כדי לממן פרויקטים של בינוי לדיור ולסייע לציבור להשיג קורת גג. מנגד, שוק הדיור הוא כיום מקור חשוב של הכנסות למדינה.

סיכום חודש אוקטובר 2021 בבורסה בת"א

02/11/21

המסחר בבורסה בתל-אביב בחודש אוקטובר הושפע לחיוב מסימני דעיכת הגל

הרביעי של הקורונה בארץ . עליות שערים אפיינו את מדדי המניות המובילים, שחלקם אף שברו את השיא בו היו בחודש הקודם, ושווי שוק המניות הגיע לכ- 1.06 טריליון שקל.

סקירת ענף גומי ופלסטיק (לאומי)

01/11/21

מספר חברות ציבוריות ציינו כי עליית הגלם חומרי מחירי במלואה השתקפה טרם בתוצאותיהן הודות לאחזקה של מלאים. לפיכך, בשל העלייה החדה במחירי חומרי הגלם והקושי לגלגל את מלוא העלייה על הלקוחות, בפרט בקרב יצואניות, תיתכן שחיקה ברווחיות ברביעים הבאים

התאגדות עובדים בישראל בשנים 2014–2018

31/10/21

אחר ירידה חדה של שיעורי ההתאגדות בעשורים הקודמים, עלה שיעור השכירים המשלמים דמי חבר/טיפול לארגוני עובדים במתינות בשנים 2012–2018, במקביל לגל התאגדויות במשק.

בשנת 2018 כרבע מהשכירים בישראל שילמו לארגוני עובדים דמי חבר/טיפול.

כיצד בוחרים מניות עמידות לתקופות חוסר וודאות?

31/10/21 

סקירה חדשה של חברת ההשקעות הבינלאומית אליינס ברנשטיין עוסקת בקריטריונים הרלוונטיים לאיתור מניות "איכות" אשר צפויות להיות עמידות לתקופות של שווקים הון דוביים.

פנים רבות למטבע - השקעות, קיימות ו-ESG

29/10/21

כנס פורום אימפקט עסקים  של מכון אלי הורביץ לניהול אסטרטגי בפקולטה לניהול ע"ש קולר בנושא ESG-פנים רבות למטבע - השקעות, קיימות ו-ESG (הרצאות מוקלטות).

ניתוח מגמות ענף ההלבשה והנעלה (לאומי)

28/10/21

הצריכה הפרטית של מוצרי הלבשה והנעלה זינקה בחדות ברביע השני של 2021 בהשוואה לרביע הקודם, ואף ביחס למגמה ארוכת הטווח. שני הגורמים שמשפיעים במידה רבה על הנעשה בענף הציגו בתקופה האחרונה מגמה מעורבת: היבוא האישי התחזק משמעותית, אך לעומתו הצריכה של ישראלים בחו"ל ירדה דרמטית.

היסטוריה של הליברליזציה של המשק הישראלי (הרצאה מוקלטת)

27/10/21

במסגרת יום עיון של האגודה הישראלית להיסטוריה כלכלית נתנה הרצאה אודות היסטוריה של הליברליזציה של המשק הישראלי, מנחה:    יניי שפיצר, משתתפים: אבי בן בסט, אורי כץ ואריה קרמפף.

המלצות ועדת השקעות ניווין

25/10/21

חברת ההשקעות הבינלאומית מפרסמת סקירה העוסקת בהמלצות ועדת ההשקעות לרבעון הרביעי.

מגמות בשוק המשרדים הגלובאלי

24/10/21

שוק המשרדים הבינלאומי עובר שינויים ניכוים על רקע סביבת עבודה היברדית.

חברת ההשקעות כהן אנד סטירס מפרסמת סקירה לבחינת המגמות הצפויות בסקטור.

הגורמים שמסבירים את תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות בישראל ובמדינות ה-OECD

19/10/21

על פי מחקר חדש של בנק ישראל,  נבחנים מכלול הגורמים שמשפיעים על התשואות הממשלתיות הארוכות במדינות ה-OECD על־פני זמן.

הממצאים מראים שהריבית הטבעית, הנשענת בין היתר על היחס בין גודל האוכלוסייה בגילאי פרישה לגודל האוכלוסייה בגילאי העבודה, ירדה באופן מובהק ושהיא מהווה גורם חוצה־מדינות.

מגמות בביקוש ל- IT בהשפעת משבר הקורונה

18/10/21

קרן הפריווט אקוויטי הבינלאומית KKR מפרסמת סקירה אודות השינויים בשוק תקשורת האינטרנט כתוצאה ממשבר הקורונה. המשבר הוביל לשינויים בביקוש לתקשורת ובמאפיינים של קטגוריות משנה בתחום.

רפורמת "שמיים פתוחים" והשפעתה על ענפי התיירות ועל הצרכן הישראלי

17/10/21

ניתוח שערכו ד"ר רן שהרבני וד"ר אלה שחר מחטיבת המחקר של בנק ישראל בחן את השפעות הרפורמה על ענף התיירות ועל הצרכן הישראלי. הרפורמה הגדילה את היצע הטיסות לישראל במידה משמעותית בזכות הפחתת הרגולציה וכתוצאה מכך גדל מספרן של הנסיעות לחו"ל של ישראלים בשיעור חריג יחסית לגידול טרום הרפורמה, וגם בהשוואה בין-לאומית.

נתונים על עולים חדשים לישראל בשנים 2019-2021

12/10/21

על פי סקירה של מרכז המחקר של הכנסת, מספר העולים לישראל בשנת 2020 הושפע ממשבר הקורונה וירד משמעותית לעומת שנת 2019, במיוחד עולים ממדינות חבר המדינות. בשנת 2021 יש מגמת התאוששות, אך מספר העולים מרוסיה עדיין נמוך בהשוואה לשנים קודמות

השפעות ועדת חודק על העדפות ההשקעה של הגופים המוסדיים בחוב קונצרני

11/10/21

מחקר משותף של איתי קדמי מחטיבת המחקר בבנק ישראל וגיא לקן, מנהל המחלקה הכלכלית ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בוחן את השפעת יישום המלצות "ועדת חודק" על החלטות ההשקעה של הגופים המוסדיים בשוק החוב הקונצרני.

שיעור החברות החדשות בבורסה בת"א הינו במקום השני בעולם

10/10/21

בגל ההנפקות חסר התקדים של חברות חדשות, הצטרפו לבורסה בתל-אביב מתחילת שנת 2020 ועד סוף אוגוסט 2021 , 108 חברות בהנפקה ראשונית. בזכות זאת, גדל מספר החברות שמניותיהן נסחרות בבורסה מ- 442 בסוף שנת 2019 , ל- 528 חברות בסוף אוגוסט 2021 .

האוכלוסייה הערבית במגזר ההייטק בישראל (בנק ישראל)

07/10/21

שיעור עובדי ההייטק מכלל העובדים השכירים בחברה הערבית הוא קטן מאוד ועמד בשנת 2019 על כ-1% בלבד.  הייצוג הנמוך של האוכלוסייה הערבית בענפי ההייטק נובע בעיקר מפערים בהון האנושי שנצברים במסגרות החינוך השונות, מהילדות ועד לאוניברסיטה.

תמונת מצב הספאקים לסוף הרבעון השלישי לשנת 2021 (ילין לפידות)

06/10/21

הספאקים, הידועים גם כחברות לרכישת מטרה מיוחדת, או חברות הצ'ק הפתוח, הם ללא ספק אחת התופעות הבולטות ביותר בשווקי ההון מאז תחילת משבר הקורונה,

שהשפיעה ומשפיעה הן על שוק ההנפקות הראשוניות (IPO) והן על שוק המיזוגים והרכישות (M&A).

המלצות השקעה רבעון רביעי ג'י פי מורגן
30/09/21
לקראת תום הרבעון השלישי, הבנק האמריקאי ג'י פי מורגן מפרסם עדכון המלצות השעה רבעונית בה דגש על משקל יתר באפיק המניות , בעיקר בארה"ב ,אירופה ויפן, משקל חסר לבריטניה ושווקים מתעוררים. 

האם אסטרטגיית השקעות ערך כדאית?
29/09/21
מאז אמצע שנה שעברה אסטרטגיית השקעות המכונה מניות ערך הניבה ביצועי יתר ניכרים וזאת בזכות החזרה לצמיחה כלכלית בשווקים הפיננסים. חברת יעוץ ההשקעות לגופים מוסדיים RA מפרסמת סקירה נרחבת לניתוח המשך כדאיות ההשקעה באפיק. להערכת מחברי הסקירה פוטנציאל הרווח ממשיך להיות רב לשנים הבאות
 

על עתיד הגלובליזציה
28/09/21
משבר הקורונה פרץ לאחר תקופה ממושכת של מלחמת סחר בינלאומית בהובלת ארה"ב. הבנק האמריקאי וולס פארגו מפרסם סקירה מורחבת לבחינת המגמות הצפויות בתחום הגלובליזציה בשנים הקרובות וההשפעה הצפויה על סקטורים ומדינות   

 

תחזית לשווקי המניות הבינלאומיים
27/09/21
חברת יעוץ ההשקעות הבינלאומית אדיסון ממליצה לנקוט בגישה שמרנית להשקעה באפיק המניות הבינלאומי וזאת לאור תמחור יחסית גבוה ומרווחי סיכון צרים  
 

מהפכת האינטרנט הבאה: ה-  Metaverse
17/09/21
אחת ההתפתחויות המשמעותיות בתחום האינטרנט עוסקת בהפיכת האינטרנט ליקום וירטואלי תלת מימדי, בו נשהה לעבודה, בילוי וכו'. אחת החברות המובילות את תחום הפיתוח הנה פייסבוק באמצעות משקפי תלת מימד חדשים. חברת ההשקעות גלובל אקס מפרסמת סקירה ייעודית לנושא.

 

סיכום השנה העברית בשוק החוב הקונצרני (מידרוג)
15/09/21
בהתייחס לסקטור העסקי בלבד היקף ההנפקות הסתכם בכ- 47.0 מיליארד ₪ בהשוואה לכ- 43.0 מיליארד ₪ אתשקד.  בתוך כך, סקטור נדל"ן ובינוי שמר על היקף הנפקות יציב יחסית ואילו הסקטור העסקי שאינו נדל"ן ובינוי רשם עלייה נאה בהיקף הגיוסים לכ- 22 מיליארד ₪ בהשוואה לכ- 17.7 מיליארד ₪ גידול של כ- 26% 

אומדן השפעות הגודש בנמלי ישראל על הפעילות הכלכלית במשק
14/09/21
על פי סקירת משרד האוצר, העיכובים בנמלים, המהווים צוואר בקבוק לפעילות הכלכלית, מפחיתים את הפריון במשק. הפגיעה המוערכת ביצוא כתוצאה מירידת התפוקה בנמלים ברבעון הראשון של השנה עומדת על כ-16 מיליון ש"ח ליום במונחי תוצר. הפגיעה ברכיב היבוא למוצרי השקעה במונחי תוצר מוערכת בכ-10 מיליון ש"ח ליום. 

סקירת ענף הנדל"ן למגורים יוני 2021  (משרד האוצר) 
12/09/21
בחודש יוני נרכשו 8.13 אלף דירות, הרמה הגבוהה ביותר מאז השיא ההיסטורי שנרשם בחודש יוני 2015 ,על רקע הקדמת רכישות משקיעים באותו חודש, טרם הכבדת מס הרכישה. בהשוואה ליוני אשתקד זהו גידול של 26% 

הממשק בין עולמות הקיימות ושווקי ההון
10/09/21
חברת דירוגי האשראי מעלות ערכה כנס מקצועי בנושא ESG אשר הנו אחד מתחומי המיקוד המשמעותיים עבור ממשלות, משקיעים, בנקים וחברות. להלן למצגת הכנס המרכזת את עיקרי הנושאים שהועלו לדיון

הבורסה מסכמת שנה עברית תשפ"א
05/09/21
המסחר במניות בתשפ"א התאפיין בתנודתיות רבה, בהשפעת משבר
הקורונה המתמשך מזה כשנה וחצי, והסתכם בעליות שערים נאות בכל
המדדים המובילים ובמחזורי מסחר גבוהים. מדדי ת"א- 35 ות"א- 90 עלו בכ- 33% , ובכ- 43% , בהתאמה.

 

סקירה אודות כדאיות השקעה בסקטור התשתיות הבינלאומיות
31/08/21
תוכנית ההשקעות אותה מוביל הבית הלבן צפוי ליצור ביקושים נרחבים למגוון רחב של פעילויות בתחום התשתיות. חברת ההשקעות כהן אנד סטיירס, מפרסמת סקירה ייעודית לבחינת התחומים בהם תבוצע ההשקעה, התמחור היחסי בשווקים וכן כדאיות ההשקעה בסקטור בתקופות אינפלציה.
 

תחזית ועדת ההשקעות וולס פארגו
30/08/21
הבנק האמריקאי וולס פארגו מפרסם תחזית השקעות להמשך השנה בה הוא ממליץ על התמקדות במניות בשוק ההון האמריקאי ושווקים מתעוררים ומשקל חסר לשווקים מפותחים מחוץ לארה"ב. כמו כן ממליץ על השקעת חסר בתחומי החוב הסחיר לצד העלאת המלצה לתחום הסחורות.  
 

המלצות השקעה לתחום החוב הסחיר המורכב
25/08/21
שווקי החוב הבינלאומיים כוללים תת שווקים גדולים שבהם רמת מיומנות ההשקעות רבה והנכסים מורכבים. בהם: חוב מגובה בטוחות, חוב ממונף, הלוואות סחירות וחוב שווקים מתעוררים. שווקים אלו מתרחבים ומציעים תשואה עודפת על פני שווקי החוב הרגילים. חברת ההשקעות האמריקאית  pinebridge מפרסמת המלצות השקעה לשווקים אלו.
 

סקירת ענף ה   electric vehicle (EV) market
23/08/21
אחד הענפים המשמעותיים לצמיחה הכלכלית בעולם בשנים הקרובות הנו הרכבים האוטונומיים והחשמליים. חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית אדיסון , מפרסמת סקירה מורחבת למגמות עדכניות בקרב החברות הציבוריות בענף.
 

מגמות בשווקי החוב הירוקים בעולם
20/08/21
אחד הדרכים לשפר את ה"קיימות" והטיפול בתחומי האנרגיה הירוקה הנו תחום המימון. מזה מספר שנים מונפקים בעולם החוב בעולם איגרות חוב למימון פרויקטים ייעודים למאבק בתנאי האקלים ושימור הסביבה. שווקי אג"ח אלו מכונים green bond market  . היקף הפעילות בשווקי החוב הולך וגדל מדי שנה בכל העולם. חברת ההשקעות  FTSE Russell  מפרסמת סקירה מקיפה אודות ההתפתחות המואצת של שווקי חוב אלו.
 

מחשבות על שינוי בכלכלה הגלובלית בעקבות הקורונה (הרצאה מוקלטת)
16/08/21
במסגרת ערב דיון במכון ון ליר נבחנה מהפכה תפיסתית  ואת ההזדמנויות שהיא יוצרת לשינוי פוסט קפיטליסטי בכלכלה הגלובלית. איך הקורונה החזירה אותנו אל הקהילה והבית, ואיך היא גרמה לנו לחשוב מחדש על העבודה ועל הערך מעבודה. כמו כן הדיון עסק באופן שבו המגפה הראתה שמדיניות צנע אינה יכולה לחלץ ממשבר, ושמוסדות פיננסיים ללא כוונת רווח, הם אמצעי המועיל ביותר להתאוששות כלכלית.
 

דמוגרפיה של עסקים - שרידות ותנועות של עסקים 2020-2018 (הלמ"ס)
15/08/21
88.7% מהעסקים שנולדו בשנת 2019 שרדו גם את שנת פעילותם השנייה (שנת 2020). 27.2% מהעסקים שנולדו בשנת 2005 שרדו גם את שנת פעילותם השש-עשרה (שנת 2020).  אחוז ההישרדות הנמוך ביותר לאורך כל חמש עשרה שנות הפעילות נמצא בענפי שירותי האירוח והאוכל, ואילו אחוז ההישרדות הגבוה ביותר נמצא בענף שירותי בריאות, רווחה וסעד.

חברות האשראי החוץ בנקאי למגזר העסקי (לאומי)
13/08/21
האשראי המצרפי שמעמידות 14 החברות הציבוריות הסתכם בכ- 6 מיליארד ₪, סכום בעל משקל זעיר בסך האשראי למגזר העסקי, וכן בסך האשראי הבנקאי לעסקים הקטנים והבינוניים. יחד עם זאת, האשראי שמעמידות החברות בענף צמח במהירות יחסית בשנים האחרונות, ויש לו תפקיד חשוב בגיוון מקורות האשראי של עסקים קטנים ובינוניים ובהגברת גישתם לאשראי.

הקאמבק של שוק המשרדים בת"א (ילין לפידות)

12/08/21

רק לפני כשנה, בשיא התפרצות הגל השני והגל השלישי של מגיפת הקורונה בישראל, רבים הספידו את שוק המשרדים. 

סקירת ענף חוות השרתים (מידרוג)
11/08/21
על רקע גידול השימוש באינטרנט ובשירותי ענן, הצורך באחסון המידע הולך וגובר ובהתאם גדל הביקוש לחוות שרתים בשנים האחרונות אנו חווים גידול אקספוננציאלי בתעבורת המידע, בי ן היתר, לאור פעילו ת עסקי ת מוגברת באינטרנט בקרב חברו ת וארגונים גדולים . בנוסף, המעבר לשימוש בשירותי ענן , המאפשר ניהול יעיל ונגיש יותר של מידע, הופך נפוץ ומקובל יותר.

סקירת ענף הנדל"ן למגורים

10/08/21

כלכלני משרד האוצרים סוקרים את נתוני שוק הנדל"ן למגורים אשר מראים על המשך עלייה בפעילות הכלכלית

סקירת שוק המשרדים – מחצית 2021
28/07/21
על פי סקירה מיוחדת של חברת אינטר ישראל ,נראה כי גם בהתעלמות רגעית מהקיטון ב-up-Take עקב הקורונה, שוק המשרדים במע"ר ת"א צפוי לחוות עודף היצע משמעותי בשלוש השנים הקרובות: שטחי
המשרדים שצפויים להתווסף ב2023-2021 עומדים על כ- 730 אלף מ"ר, כ-35% יותר מהשטחים שנכנסו ב-3 שנים שחלפו  כ-540 אלף מ"ר.
 

סוגיות כלכליות ואסטרטגיות בקשרי סחר והשקעות עם סין
27/07/21
על פי סקירה חדשה של מרכז המחקר של הכנסת, בעשורים האחרונים כלכלת סין צומחת במהירות ויחסי הכלכלה בין ישראל לסין התפתחו, בסחר, במעורבות חברות סיניות במיזמים במימון ציבורי בישראל וברכישת חברות ישראליות ע"י משקיעים מסין. לפעילות של חברות זרות מסין בישראל, לרבות רכישת חברות אסטרטגיות וזכייה במכרזים להקמת והפעלת מיזמים ותשתיות חיוניות, עשויות להיות השלכות בתחומי הכלכלה והביטחון הלאומי
 

כנס "האיגוח ככלי לקידום שוק האשראי בישראל" (כנס וירטואלי)
26/07/21
כנס משותף לבנק ישראל ולפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל-אביב בנושא – האיגוח ככלי לקידום שוק האשראי בישראל. האיגוח המאפשר את זרימת האשראי באופן יעיל יותר בכך שהוא מקצר ומוזיל את התיווך הפיננסי. קידום "חוק האיגוח" בצורה אחראית ושקולה תיטיב עם המשק ותמזער סיכונים.
 

כללים למדידת " השקעות אימפקט" (כנס וירטואלי מוקלט אונ' ת"א) 
25/07/21
"השקעות אימפקט" הן באזור לוהט בתקשורת הכלכלית, באקדמיה ובעולם העסקי. אבל בלי מדדים ברורים – כיצד ניתן לדעת מה נעשה בתחום? כנס וירטואלי מיוחד, בהשתתפות אנשי עסקים ואקדמאים מהארץ ומהעולם, עסק בכמה מהאתגרים המורכבים שעומדים בפני העוסקים בנושא השקעות אימפקט.

 

סקירת ענף הנדל"ן למגורים בישראל (לאומי)
23/07/21
בטווח הבינוני המחסור בדירות חדשות צפוי להחריף, כתוצאה מירידה משמעותית בשיווק קרקעות מדינה למגורים בשנתיים האחרונות. צעדים שונים הנבחנים ע"י הממשלה כיום עשויים, אם ייושמו, להקל רק במידה חלקית את המחסור בדירות. לפיכך, הסבירות להמשך עליות מחירים בטווח הבינוני נראית גבוהה
 

השקעה בסל של כל ההנפקות הראשוניות של חברות ההייטק הניבה
תשואה של כ- 15%

21/07/21

יובל צוק, יחידת המחקר של הבורסה, מתחילת שנת 2020 ועד מחצית שנת 2021 השלימו 90 חברות הנפקה ראשונית בבורסה בת"א, מתוכן
59 חברות הייטק מתחומי הטכנולוגיה והביומד.

הטיית הביתיות – מקרה מבחן של השוק הברזילאי
19/07/21
אחת ההטיות הנפוצות בתחום ההשקעות הנה הטיית הביתיות (השקעת חסר  בשווקים בינלאומיים).  בשנים האחרונות כלכלת ברזיל סבלה מהאטה וקשיים ניכרים. חברת ההשקעות  FTSERussell מפרסמת מחקר אודות הנזק הנובע לתחום החיסכון הפנסיוני בברזיל אשר סובל מהטיית ביתיות ניכרת.

פעילות בעלי עניין במחצית הראשונה של 2021

15/07/21
מכירת מניות של בעלי עניין לציבור, בשווי של כ 3.8- מיליארד שקל
רכישת מניות של בעלי עניין מהציבור בשווי של כ 2.2- מיליארד שקל
קובי אברמוב, מנהל יחידת המחקר

סקירת תחום הסייבר (ילין לפידות)
10/07/21
סייבר או אבטחת סייבר, הוא עוד אחד מאותם תחומים טכנולוגיים שתופסים דומיננטיות הולכת וגדלה בכותרות החדשות ובעולם ההשקעות, ורובנו, לא באמת מבינים מה הוא אומר. מטרת סקירה חדשה של אמיר אלשייך מילין לפידות, היא להסביר על התחום, מה נכלל בתוכו, לאן הוא הולך ומה צפוי לו בשנים הקרובות.
 

סיכום הפעילות בשוק החוב הקונצרני (מידרוג)
08/07/21
מגמת ההנפקות במגזר העסקי בין התקופות מצביעה כי השלכות משבר מגיפת הקורונה לא פג עו בנגישות המנפיקים לשוק החוב הקונצרני, בשל המאפיינים הייחודיים של המשבר ו בעזרת רוח גבית מצד ריבית נמוכה, צעדי תמיכה מאקרו כלכליים וגיאות בשווקי המניות

סיכום 2020 אודות פעילותן של חברות לניהול תיקי השקעות
07/07/21
מניתוח הרשות לני"ע עולה כי בקרב החברות הגדולות:
לאחת עשרה חברות שווי נכסים מנוהל גבוה מחמישה מיליארד ₪ ומעל אלף לקוחות מנוהלים. לחמש חברות שווי נכסים מנוהל נמוך מחמישה מיליארד ₪ ומעל אלף לקוחות מנוהלים. בארבע חברות שווי הנכסים המנוהל נמוך מחמישה מיליארד ₪ וגם מספר הלקוחות אינו עולה
על אלף

כנס מכון אהרן למדיניות כלכלית 2021 היציאה ממשבר הקורונה (וידאו)
06/07/21
ערב הפתיחה של כנס מכון אהרן למדיניות כלכלית 2021 בנושא "היציאה ממשבר הקורונה", בהשתתפות: פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד הבינתחומי הרצליה, פרופ' לורנס סאמרס, לשעבר שר האוצר האמריקאי ומנהל המועצה הכללית בבית הלבן, בשיחת (זום) עם ד"ר נדין בודו טרכטנברג

סיכום מחצית ראשונה בבורסה בת"א

04/07/21

הבורסה המקומית מחצית ראשונה של עליות שערים בכל המדדים ועלייה בקצב ההנפקות וגיוסי ההון

הכנסות של משקי בית שבראשם בני/ות 50 ומעלה
30/06/21
מסמך חדש של מרכז אדוה בוחן את מקורות ההכנסה של משקי בית שבראשם בני 50 ומעלה. הדו"ח מצביע על כך כי בישראל רשת הביטחון הסוציאלי, שהיא נדיבה פחות מזו של מרבית מדינות אירופה, אינה מאפשרת לחלק גדול מהאזרחים שמעל גיל הפרישה להפסיק לעבוד, ועל כן אחוז העובדים המבוגרים בישראל הוא גבוה במיוחד בהשוואה למדינות אירופה.
 

דו"ח הועדה המייעצת לממונה על רשות שוק ההון
29/06/21
המלצות הוועדה המייעצת  היא יצירת שלושה סוגים של מסלולי חיסכון פנסיוני : פסיבי, אקטיבי ומסלול הכולל תמריצים . כולם יתבססו על מנגנון תמחור פשוט וידוע מראש. דגש מיוחד בנושא שיפור הליכי ההחלטה של ועדות ההשקעה של הגופים המוסדיים בכל הנוגע להשקעה בקרנות השקעה לא סחירות, ושיפור יכולות הפיקוח על השקעות באפיקים אלה.
 

תכנית בנק ישראל להאצת הצמיחה במשק
27/06/21
מסמך מורחב של בנק ישראל מציג ארבעה צירים למדיניות שתטפל בסוגיות ליבה אסטרטגיות שיתרמו לצמיחה ארוכת טווח. זאת באמצעות יצירת התנאים להגדלת הפריון בכלכלה הריאלית, פיתוח השווקים הפיננסיים, וצמצום פערים בכושר ההשתכרות וביכולות העובדים. הצירים המובאים במסמך מתווים את כיווני הפעולה הרצויים בטווח הקצר והארוך.

אתגרי פיתוח דיגיטלי במדינת ישראל

22/06/21

על פי נייר עמדה ונתוח כלכלי שנערך ע"י מכון אהרון למדיניות כלכלית,

מדינת ישראל יכולה לנצל טוב יותר תועלות מהתפתחות בתחומי טכנולוגיות מידע ותקשורת על ידי הקמה ופיתוח של אמצעי מדיניות בכמה תחומים:  קישוריות וגישה,  שימוש של עסקים, ממשלה ופרטים, מסגרת משפטית ורגולטורית, כישורים והון אנושי ואבטחת רשת.

ניתוח ענף המתכות (לאומי)

21/06/21

הייצור התעשייתי של ענף המתכות והמכירות הבסיסיות נחלשו במהלך הרביע הראשון של 2021 בהשוואה לסוף שנת 2020 . נראה כי הסיבה לכך טמונה בעלייה החדה של מחירי המכירה בענף לרמה גבוהה בהשוואה היסטורית. בניגוד למגמה בייצור הענפי, היבוא הכמותי של מוצרי פלדה לישראל דווקא עלה משמעותית באותה התקופה.
 

דוח רשות החדשנות - תמונת מצב 2021
18/06/21
ההיי-טק הישראלי הצליח למנף את השינוי שהביא נגיף הקורונה, אשר תרם לעלייה החדה בשימוש ביישומים הדיגיטליים בכל תחומי החיים ואף החל בתנופת צמיחה בהיקף גיוסי ההון. ההיי-טק הוא ככל הנראה אחד הגורמים שמיתנו את הפגיעה הכלכלית של משבר הקורונה בכלכלת ישראל וסייעו למדינה להיחלץ מהמשבר בקצב מואץ
 

הותמ"ל במבט לעתיד
14/06/21
מכון גזית-גלוב לחקר נדל"ן בבינתחומי הרצליה ערך ב-14 ביוני 2021 שולחן עגול מקוון בנושא: הותמ"ל במבט לעתיד. המפגש נפתח בדברי פתיחה של פרופ' אמנון להבי, דיקן בית ספר הארי רדזינר למשפטים והמנהל האקדמי של מכון גזית-גלוב לחקר נדל"ן, בבינתחומי הרצליה
 

"כלכלת החלל" - סקירת תחום חקר וחדשנות החלל (ילין לפידות)
13/06/21
ריבוי החדשות האחרונות בדבר הצלחת טיסת הניסוי המאויישת של Virgin Galactic, בדבר הצלחת טיסת הניסוי של הסטארשיפ (SN15) של ספייסX,  וההודעה הטריה של ג'ף בזוס על הצטרפותו ביולי הקרוב לטיסת החלל של Blue Origin, חברת החלל שבבעלותו, העלו לאחרונה את התחום המרתק של כלכלת החלל לכותרות. תחום חקר וחדשנות החלל  , הוא אחד מן התחומים המרתקים ביותר שעלו לכותרות בשנים האחרונות, ועשוי להתפתח, על פי תחזיות שונות, לתעשייה של טריליון דולר עד לשנת 2040.
 

השפעת שינויים טכנולוגיים על שוק העבודה, אתגרים והמלצות
10/06/21
על פי הרצאת נגיד בנק ישראל, שיפורים טכנולוגיים לא יביאו בהכרח לירידת התעסוקה. שינויים טכנולוגיים אמנם מייתרים משרות מסוימות, אך יוצרים משרות חדשות. כדי להגדיל את הביקוש לעבודה יש לפעול בשני ערוצים: העלאת פריון העבודה בכל רמות המיומנות, והגדלת מלאי ההון הפיזי במשק והסרת חסמים רגולטוריים לפעילות המגזר העסקי.
 

ניתוח שוק הדיור בישראל: קשרי הטווח הארוך והדינמיקה של הטווח הקצר

06/06/21
על פי מחקר חדש בבנק ישראל, החל מ-2012 המחסור בדירות לצד גידול הכנסתם של משקי הבית הם הגורמים העיקריים לעלייתם  של מחירי הדירות (תרומה משנית של המדיניות המוניטרית). הבנייה המואצת בשנים האחרונות הביאה לצמצום המחסור.
 

סיכום הפעילות בשוק אגרות החוב הקונצרניות בחודש מאי 2021
03/06/21
על פי סיכום חברת מידרוג, היקף הנפקות אג"ח קונצרני בחודש מאי 2021 הסתכם בכ-1.3 מיליארד ₪ , בידי 11 מנפיקים, זאת לעומת כ-9.5 מיליארד ₪בחודש מאי 2020 ,בידי 18 מנפיקים, ו לעומת כ-9.2 מיליארד ₪ במאי 2019

ניתוח נתוני העוני בשנת 2020 לאור משבר הקורונה

02/06/21
על פי ניתוח של מרכז המחקר של הכנסת, מספר המשפחות שמעמדן הכלכלי-חברתי הורע בשנת 2020 הוא 151,300 , ומספר המשפחות שמעמדן הכלכלי-חברתי השתפר בשנת 2020 הוא 56,700.
 

סקירת מגמות גלובאליות של אינדקס דיבידנדים
31/05/21
חברת ההשקעות הבינלאומית ג'נוס אנדרסן מפרסמת סקירה רבעונית לבחינת מגמות חלוקת דיבידנדים בקרב 2,000 מניות גלובאליות.
לאחר שנה מאתגרת מגמות חלוקת הדיבידנדים מתייצבת ומתחילה לגדול. הסקירה המורחבת בוחנת מגמות במדינות וסקטורים שונים.

 

תפיסת הציבור את מעמדו הכלכלי
30/05/21
מסמך חדש של מרכז המחקר של הכנסת מציג ניתוח ממצאי סקר דעת קהל בנושא הגדרת הציבור את מעמדו הכלכלי והערכתו את מצבו הכלכלי. לצד עריכת הסקר נערך ניתוח אודות מאפייני מעמד הביניים בישראל ועל השינויים שחלו בו לפי נתוני סקר הוצאות משקי בית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, זאת כדי לאפשר השוואה בין תפיסת הציבור את מצבו והשינויים שחלו בו אל מול הנתונים האובייקטיבים

סקירת מגמות בענפי חדשנות רבעון שני
28/05/21
חברת קרנות הסל הבינלאומית גלובל אקס מפרסמת סקירה רבעונית לבחינת המגמות העיקריות בענפי החדשנות, בהם: אנרגיה ירוקה, פינטק, קנביס, מחקר גנום, גיימינג, רובוטיקה, רשתות חברתיות ועוד
 

סקירת ענף הרכב בישראל (לאומי)
27/05/21
המסירות של כלי רכב בישראל ברביע הראשון של 2021 עלו משמעותית ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, אך זאת משום שבחודש מרץ 2020 נרשמה ירידה חדה במסירות. על אף זאת, המסירות ברביע הראשון של 2021 גבוהות אף בהשוואה לתקופה המקבילה בשנים עברו.

כלי הרכב החשמליים – מבט אל שנת 2021 (ילין לפידות)
26/05/21
על אף סטגנציה מסוימת במחיר מנייתה של טסלה, ומימוש במניותיהן של חלק מהשחקניות הדומיננטיות הסיניות מתחילת השנה ועד עתה, תחום כלי הרכב החשמליים משופע באירועים חיוביים ומרשימים בתקופה זו. 
 

האם ההשקעה באינדקסים הנה מיטבית?
25/05/21
חברת ייעוץ ההשקעות הבינלאומית RA מפרסמת סקירה ייעודית לבחינת ביצועי מדדי מניות בינלאומים מובילים ביחס לבחירת מניות מובילות על בסיס ניתוח פרמטרים כלכלים. ההשוואה נעשית לאורך שנים ארוכות במצבי שוק שונים.
 

על המימן הירוק, הדלק הקיימותי של העתיד, וההשלכות על החברות העוסקות בתחום

20/05/21
בתקופה האחרונה מכריזות מדינות רבות, ובראשן האיחוד האירופי וארה"ב, על שאיפותיהן להגיע לאפס פליטות עד לשנת 2050. יישומן של הצהרות אלה בפועל אינו פשוט כלל, והוא דורש בין היתר ל"חשמל" גם מגזרים שונים שהינם "קשים לחישמול". בצל השאיפות האלה, הפך המימן הירוק לדלק הקיימותי של העתיד שבאמצעות השימוש בו, העולם יוכל לממש את השאיפות שלו ולהפחית את פליטת הפחמן

סיכון האשראי לענף הבינוי והנדל"ן במערכת הבנקאות
19/05/21
במסגרת ניתוח ייעודי שביצע הפיקוח על הבנקים, נבחן אשראי לענף הבינוי והנדל"ן בהיקף של כ- 300 מיליארד ש"ח (לפני שקלול נכסי סיכון), שלפי אומדן משוער מהווה בחמשת הבנקים הגדולים, נכון ליום 30 ביוני 2020, כ-85%-90% מהיקף החשיפה לענף. האשראי נבחן לפי החתכים שלו בפלחי הענף השונים ולפי מדדי סיכון מתאימים לכל פלח.

 

סקירת שווקי החוב וההלוואות הסחירות Q1

18/05/21

כלכלני קרן הפריווט אקוויטי הבינלאומית KKR סוקרית את המגמות העיקריות בשווקי החוב וההלוואות הסחירות בעולם ברבעון הראשון
 

סקירת שווקים גלובאלית (מיטב)

09/05/2021

אסטרטג ההשקעות של מיטב סןקר את נתוני המקרו בישראל ובעולם תוך המלצה על אפיקי השקעה עיקריים. 

סיכום מגמות בתחום הנדל"ן המסחרי והעסקי בישראל
02/05/21
חברת הייעוץ הבינלאומית לתחום הנדל"ן CBRE מפרסמת סקירה שנתית אודות ביצועי שוק הנדל"ן המסחרי והעסקי בישראל לשנת 2020. הסקירה עוסקת בתתי ענפים בתחום ובאזורים שונים בארץ. כמו כן נערך דיון בדבר ההתפתחויות הצפויות בתחום ומגמות טווח ארוך

דוח הון אנושי בתעשיית ההייטק לשנת 2020
27/04/21
פרסום של רשות החדשנות מוצא אינדיקציות ברורות כי, בממוצע, חברות טכנולוגיה קטנות נפגעו משמעותית יותר מחברות גדולות יותר. הן איבדו עובדים טכנולוגיים מנוסים וגייסו פחות עובדים חדשים. פגיעה זו בחברות ההזנק כמעט אינה מורגשת בפעילות הכלכלית בטווח הקצר – במדדי תוצר 

סקירת מגמות בתחום הענפים הראליים
26/04/21
חברת ההשקעות הבינלאומית ברוקפילד מתמחה בענפי ההשקעה הראלים בהם מניות נדל"ן, תשתיות ואנרגיה. החברה מפרסמת סקירה רבעונית אודות ביצועי ענפים אלו, תחזיות ומגמות להמשך השנה.
 

 

הדו"ח השנתי של החשב הכללי לשנת 2020
20/04/21 
בשנת 2020 יחס החוב תוצר הציבורי עלה בכ-12.4% ביחס לשנת 2019 ועומד על  72.4%. כמו כן, יחס החוב תוצר הממשלתי עלה ביחס לשנת 2019 ועומד על כ-70.9%. העלייה ביחס חוב תוצר נובעת בעיקר מהגידול המשמעותי בצרכי המימון של הממשלה על מנת להתמודד עם השלכות משבר הקורונה.

התמורות ב סקטור הגז הטבעי (דווח מידרוג)
20/04/21
סקטור הגז הטבעי אשר אופיין עד לשנת 2020 כשוק מונופוליסטי, עובר כיום תמורות מבניות מהתיות, עם תחרות הולכת וגוברת, לאור הפעלתו של מאגר לוויתן בשלהי שנת 2019 , וצפויה להתעצם אף יותר עם תחילת הזרמת הגז ממאגר כריש.  מאגר לוויתן צפוי להתמקד בייצוא גז טבעי לירדן ולמצרים, לצד מכירה בשוק המקומי, בעוד שמאגר כריש צפוי להתמקד באספקת גז טבעי לשוק המקומי .

סקירת אירועים בתתי סקטורים של חדשנות טכנולוגית
19/04/21
חברת הקרנות הסחירות והבינלאומיות גלובל אקס מפרסמת סקירה חודשית לביצועי תתי הסקטורים של חדשנות טכנולוגית וכן עיקרי אירועים בתחום 

האינפלציה עוקפת את התחזיות (מיטב)
18/04/21
סביבת האינפלציה במשק מתגברת, אך לא בטוח שעלייתה תהיה לאורך זמן. בנק ישראל לא צפוי לשנות את מדיניותו בהחלטתו השבוע. המצב הפיננסי של משקי הבית בישראל השתפר, אך אין בכוונתם להגדיל משמעותית רכישות גדולות בחודשים הקרובים.
 

ניתוח שווקי מניות גלובליים
17/04/21
חברת ההשקעות הבינלאומית ג'נוס הנדרסון מפרסמת סקירת שווקי מניות רבעונית. הסקירה מתמקדת בענפי התיירות והפנאי אשר צפויים להתאושש, חדשנות בדגש על הענף הרפואי והתפתחויות בשווקי המניות בסין  

סקירת שווקי ה-CLO ושווקי ההלוואות הסחירות 
14/04/21
חברת ההשקעות הבינלאומית TCW מפרסמת סקירה חודשית לבחינת התאוששות שווקי החוב מגובי נכסים ואשראי סחיר. שווקים אלו זכו להנפקות מרובות על רקע התאוששות שווקי החוב הבינלאומיים 

סקירת תחום הפינטק וחברת Square (ילין לפידות)
05/04/21
פינטק הוא אחד התחומים החמים בשנים האחרונות, ומניות הפינטק, שנהנו גם מהרוח הגבית מהאצת השימוש במהלך מגפת הקורונה, היו באור הזרקורים. קרנות הון סיכון מזרימות סכומי כסף משמעותיים לחברות צעירות וחברות העוסקות במטבעות קריפטוגרפיים, תשלומים, ייעוץ פיננסי, ומסחר ללא עמלות, ממריאות.

 

ההפרעות הרבות לא עוצרות את שוק המניות (מיטב)
04/04/21
מסריו המאוד "יוניים" של המשנה לנגיד בנק ישראל תומכים בשוק האג"ח המקומי. הנתונים הכלכליים בעולם ממשיכים להשתפר, בעיקר הפעילות התעשייתית וסחר החוץ.

ענף ייצור מזון ומשקאות (לאומי)
30/03/21
קצב העלייה של הצריכה הפרטית של מזון ומשקאות, המתואם חיובית עם הייצור של ענף מזון ומשקאות התמתן קלות בשנת 2020 . לעומת זאת, המכירות ברשתות שיווק המזון והרכישות באשראי של מזון צמחו בקצב גבוה יחסית, מסיבות שונות.

סקירת חדשנות בתחום הבריאות והכושר הגופני
29/03/21
חברת קרנות הסל הבינלאומית global x  מפרסמת סקירה המתמקדת בסקטור הבריאות והכושר הגופני בדגש על מגמות צמיחה בתחום. דגש ניתן להשפעת משבר הקורונה על האצת מגמות בסקטור.
 

התקררות צפויה בשוקי הדיור באירופה (סקירת מעלות)
28/03/21
העלייה במחירי הדיור באירופה צפויה להתמתן ב- 2021 לאחר שנה חזקה ב- 2020 , בעקבות ספיגת הביקוש המושהה מתקופת הסגרים, הירידה בנגישות הדיור והמשך החולשה בפעילות  הכלכלית.
 

השכלה, תעסוקה והשתכרות של גברים חרדים במבט ארוך־טווח: האם הפערים מצטמצמים?
26/03/21
על פי מחקר חדש של פורום קהלת, יש פער גדול בהכנסות בין גברים חרדים לגברים יהודים לא־חרדים, שאינו מצטמצם לאורך זמן. הפערים בין גברים יהודים חרדים לגברים יהודים לא־חרדים בתעסוקה ובהכנסה קיימים בכל קבוצות הגיל. הפערים בתעסוקה בולטים במיוחד בקבוצות הגיל הצעירות, ואילו הפערים בהכנסה למועסק בולטים במיוחד בקבוצות הגיל המבוגרות
 

מגזר ההיי-טק בצל משבר הקורונה (בנק ישראל)
25/03/21
התוצר של מגזר ההיי-טק צמח בשנת 2020 בשיעור נאה של 5.8%, למרות המשבר הכלכלי שפרץ בגלל נגיף הקורונה. גם גיוסי ההון של החברות במגזר עלו במידה ניכרת ואפשרו את המשך הרחבתה של הפעילות העסקית. חלקו הניכר של ההיי-טק במשק הישראלי הוא אחד הגורמים למתינות הפגיעה הכלכלית של משבר הקורונה בישראל ביחס לרבות מהמדינות המפותחות

 

תמונת מצב חברתית 2021: הקורונה ומגפת אי השוויון בישראל
24/03/21
הדו"ח השנתי של מרכז אדוה מציג נתונים על כמה מהפנים של האי שוויון בישראל בתקופת הקורונה. תחילה נתמקד בשלוש קבוצות אוכלוסייה מוגדרות: המאון העליון, העובדים בענפי ההיי-טק והעסקים הקטנים.