google-site-verification: googlef123004bcea29bff.html
top of page

טיול ללוזון – הגדול שבאיי הפיליפינים

כתב וצילם: גילי חסקין

 

 

 


בכמה מקומות, בדרך לפסגת הר הגעש פינאטובו (Pinatubo), הקרקע היתה עדיין חמה. זכר להתפרצות האימתנית שההר חווה בשנת 1991. במשך שנים התייחסו תושבי הסביבה אל ההר שהזדקר מעליהם, כאל אלמנט טבעי ומוכר בנוף. ההר היה רדום ואיש מתושבי האזור לא זיכה אותו במבט מיוחד. עולמם השתנה בבת אחת, ב-15 ביוני 1991. גזים שעלו מבטן האדמה, הצטברו בצינור הפליטה של ההר ובשלב מסוים פוצצו את ההר, פשוטו כמשמעו. ההר איבד 300 מ’ מגובהו ופיזר טונות של אבנים ואפר וולקני על כפרי הסביבה. כעבור כמה רגעים התברר שהתושבים לא שתו את כוס התרעלה עד תומה ובאזור היכה טייפון חזק. שתי רעות חולות בנשימה אחת. גשמי הזעף הפכו את האפר לבוץ וזה זרם במורד ההר והציף את כל מה שעמד בדרכו. תזכורת אלימה לאפסותו של האדם לעומת הטבע. הטיפוס אל ההר, המתנשא לגובה של 1450 מ’, הוא אחד הפופולריים ביותר במדינה. אם כי הוא עלול להיות מסוכן במזג אוויר סגרירי. כך למשל, סיפר לנו פדרו, המדריך המקומי, שבשנת 2009, סחף שטפון פתאומי, שיירה של ג’יפים וגבה מחיר של שבעה נספים. הרי געש אינם חברת ביטוח.

הטיפוס הזה לפינאטובו הוא אחד הזיכרונות החזקים שלי מטיולי בפיליפינים משום שהוא מחבר ביום אחד, כמה מהאלמנטים המרכיבים טיול באיים הקסומים הללו: הר געש פעיל, זרמי לבה שהיטו את נתיבם של נהרות, צמחיה טרופית המתחדשת במהירות ומדריך מקומי, מלוכסן עיניים, שדתו קתולית ושמו ספרדי. שפתו אגב, היא אנגלית, זכר לשלטון האמריקאי שנמשך שני דורות.

רפובליקת הפיליפינים שוכנת בדרום מזרח אסיה, כ־1,000 ק”מ דרומית מזרחית ליבשת. בין ים סין הדרומי לבין האוקיינוס השקט; בין אינדונזיה לבין טיוואן. האיים ששטחם הכולל 299,600 קמ”ר, נמתחים לאורך של 1810 ק”מ, מבאטאנס (Batanes) שבצפון ועד לאיי סולו (Sulu) שבדרום. בפיליפינים מונים 7,109 איים. זהו ארכיפלג ענק. שני בגודלו רק לאינדונזיה, שמבחינה גיאוגרפית הוא חלק ממנה. אם נחבר את שניהם ונעבור כל יום לאי אחר, נזדקק ל-50 שנה כדי לבקר בכולם. כל אי הינו רקמה אנושית שונה, מירקם תרבותי אחר. אין דין בוהול (Bohol) , על “גבעות השוקולד” שבו, לסבו (Sebu) , על ריפי האלמוגים העשירים שסביבו. טיול לפיליפינים מספק למטייל חוויה מרוכזת של טבע ונוף: הרי געש, יערות גשם, קניונים, מפלי מים לרוב וחופים זהב עטורי דקלים.

 


הארכיפלג הפיליפיני הוא חלק מ”טבעת האש” המקיפה את האוקיינוס השקט. יש בפיליפינים ארבעה עשר הרי געש פעילים המתנשאים מעל טורי ההרים או שוליהם. בהתאם לכך התפרצויות געשיות באיים ובסביבתם הן דבר שכיח. שלושה עשורים קודם לכן, טיפסתי לפסגתו החרוטית של הר הגעש מאיון (Mayon), זמן קצר לאחר שהתפרץ ועשן סמיך היתמר מלועו. מסוג החוויות שקשה לשכוח. לחוויית הטיפוס, לראות הצמאות לחמצן, לשרירי הרגליים הדרוכים, מתלווה גם החשש שמא ההר יתחשבן שוב עם אלו שמנסים לקרוא עליו תיגר.

ראו באתר זה: תופעות געשיות בעולם.

 בפיליפינים נופים געשיים מרהיבים: הרי געש מחודדי פסגה, שפכי בזלת, קלדרות געשיות מוצפות במים, לועות מעשנים, מעיינות חמים, מערות וולקניות ועוד. יש בה גם נופים גירניים מרהיבים, כמו רכסים גבוהים, מערות קרסטיות, אגם תת קרקעי ועוד. יש בפיליפינים איים טובלים בירק רענן ויש מדבריים למחצה. טרסות מרהיבות, אגמים בשלל צבעי ירוק וכחול, מפלי מים, יערות עד וחופים זהובים.


להמשך הכתבה

sop-resize-400-גילי חסקין.jpg
bottom of page