תנודתיות, טראמפ והשווקים הפיננסים

צבי סטפק- מייסד ובעלים משותף של מיטב דש- בית השקעותשנת 2016 נפתחה בירידות שערים חדות מאוד בשוקי המניות המרכזיים בעולם, ירידות שנמשכו עד 11.2.16 ושהסתכמו בשיעור דו-ספרתי.  למעשה, זו הייתה פתיחת השנה הגרועה ביותר בתולדות הבורסות בעשרות השנים האחרונות. במקביל, נרשמה ירידה בשיעור חד אף יותר במחיר הנפט עד כדי 26$ לחבית.
ואולם, מאז ה-11.2 ועד לסוף מרץ-אמצע אפריל זינקו שוקי המניות בשיעורים כאלה שמחקו את הירידות, וגם מחיר הנפט הכפיל עצמו.

תנודה חדה בשערי המניות חזרה על עצמה סביב הפתעת ה-"ברקזיט" במתכונת של V. הפעם לא בתוך כמה חודשים, אלא בתוך כמה ימים.

התנודתיות הבלתי רגילה הזו, במונחים של שיעור השינוי במחירים, ולא פחות חשוב – של קצב השינוי, היא איתנו כאן כדי להישאר.    

תנודתיות עצומה זו היא תוצר של אי-וודאות גבוהה מאוד בכלכלה ובשווקים הפיננסים שעומדת מול ריבית נמוכה מאוד, כך שדי בטריגר, ואפילו קטן, כדי לעורר את ה"שדים" מרבצם.
אבל, בלי שום ספק, האירוע המסעיר ביותר שארע ב-2016, וגם הנפיץ ביותר במבט קדימה לקראת 2017 הוא בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב. אמנם, בניגוד לציפיות, האירוע הזה לא גרם לירידות חדות בשוקי המניות, במידה רבה בזכות נאומו הפייסני של טראמפ למחרת הבחירות, אבל הסיפור טרם הסתיים.
בחירתו של טראמפ עשויה אמנם להתברר כ-Non-Issue, אם יתברר שכל מה שנאמר על ידו במערכת הבחירות הייתה הצגה  שתכליתה הייתה לזכות בבחירות, אבל קשה להאמין שזו הייתה רק הצגה.
יותר סביר, שלפחות חלק מן התוכניות הכלכליות, החברתיות והמדיניות, הן פרי תפישתו, ושאישיותו היא זו שהשתקפה במסע הבחירות שלו. במקרה זה השאלות המתעוררות הן רבות.

מה מבין התוכניות שטראמפ זרק לחלל האוויר במסע הבחירות שלו הוא אכן מתכוון לבצע?
באיזה מינון?    


מה הוא יעשה קודם ומה - אחר כך?    

האם הוא יקבל תמיכה במפלגתו ולאיזה מבין התוכניות?    

התשובה לכל אחת משאלות אלה תקבע במידה רבה מאוד את הכיוון של השווקים.


מהן, איפוא, התוכניות המרכזיות של טראמפ ?

הראשונה:    השקעה מאסיבית בתשתיות, תוכנית מתבקשת לנוכח מצב התשתיות הירוד בארה"ב, וזו תוכנית מעודדת צמיחה.

השנייה:    הורדת שיעור המס לחברות וליחידים וביטול מס הירושה, תוכנית שנועדה אף היא להגביר את הצמיחה ו"להחזיר" חברות אמריקאיות גלובליות לארה"ב לצורכי מס.

השלישית:    לשנות חלק מהסכמי הסחר שעליהן חתומה ארה"ב, הנדיבים מדי לטעמו של טראמפ, וכן – להטיל מכסי מגן על חלק מהייבוא לארה"ב, בעיקר מסין. זאת, גם כדי "להחזיר את העבודה לאמריקאים".

התוכנית השלישית היא בעייתית מאוד, שכן היא נוגדת את הגלובליזציה שממנה נהנות מדינות רבות ובראשן ארה"ב וגרמניה. לפיכך, זו תוכנית, שאם תיושם כפי שטראמפ הציג זאת במסע הבחירות שלו, עלולה להיות בומרנג שיפגע בראש ובראשונה דווקא בכלכלה האמריקאית.

מעבר לשלוש התוכניות המרכזיות, טראמפ מדבר על הגדלת תקציב הבטחון, ביטול (שינוי גדול) רפורמת הבריאות של אובמה, גירוש מהגרים לא חוקיים מארה"ב, בניית חומה בגבול עם מקסיקו, ועוד כהנה וכהנה.
השווקים אמרו עד כה את דברם: המניות עלו – איתות לציפיות השוק לצמיחה מהירה יותר של הכלכלה האמריקאית ולשיפור ברווחיות החברות, ולעומת זאת, אגרות החוב הממשלתיות ירדו, וירדו בחדות, מה שמשקף חששות השוק מפני יצירת גרעון תקציבי גדול  מאוד והרעה ביחס חוב/תוצר של ארה"ב.

השווקים שואלים את עצמם, ובצדק: תוכניות יפות, בחלקן, אבל מהיכן ייקח טראמפ את הכספים כדי לממש אותן ? צריך שיעור צמיחה גבוה מאוד כדי לייצר את ההכנסות הנוספות הנדרשות, וזה כבר נראה כמו חלום באספמיה.