ננו-קוסמטיקה

פרופ פיקסלר
נכתב ע"י יאיר רוןשוק הקוסמטיקה העולמי, המגויס כיום רובו ככולו לנושא האנטי-אייג'ינג, מגלגל כ-500 מיליארד דולר בשנה ומצוי בצמיחה מתמדת. עם זאת, עד היום עדיין לא נמצאה הדרך להעלים את הקמטים ביעילות, ובדרך לא פולשנית. פיתוח חדש שנולד במכון לננו-טכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן, עשוי לדברי פרופ' רחל לוברט ופרופ' דרור פיקסלר, לספק פתרונות מפתיעים בתחום זה.


"העור שלנו הוא איבר עמיד להפליא, ומעוצב כשריון המגן על גופנו ומאפשר לנו לשרוד בתנאי חום וקור קיצוניים", מסביר פרופ' פיקסלר, חוקר בפקולטה להנדסה וחבר במכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים של בר-אילן. "אנו מכירים חומרים ששומרים על מראה צעיר של העור, אך השאלה היא – כיצד מחדירים אותם לעור?"


אחד החומרים המשמשים למלחמה בהזדקנות העור הוא החומצה ההילורונית שמיוצרת באופן טבעי בגופנו ומסייעת לשמור על נפח העור ולחותו. הזרקת חומר זה ממקור חיצוני לתוך העור מסייעת למילוי קמטים ולמטרות קוסמטיות נוספות, אך ייצורה באופן שיאפשר את החדרתה לגוף הוא תהליך יקר וממושך, וחלק ניכר ממנה הולך לאיבוד בעת ההחדרה.

פרופ' פיקסלר והצוות שלו בשיתוף פרופ' רחל לוברט פיתחו טכניקה מהירה ופשוטה לסנתוז את מולקולות החומצה ההילורונית שגודלן פחות מ-100 ננומטר. הטכניקה משמשת להמרת חומרים אורגניים נוספים כמו ויטמין B12 המוכר כנוגד חמצון, מתילן כחול המשמש לטיפול בפטרת ציפורניים, ואפילו פניצילין. לייצור הננו-חלקיקים, הצוות השתמש בטכניקות שונות המוגנות בפטנטים וחסויות.


"התכשירים הננו-אורגניים שאנחנו מייצרים בדרך זו", מסביר פרופ' פיקסלר, "קטנים מספיק כדי לחדור לעור בלי לשנות בדרך את המבנה הכימי המקורי שלהם. הטכנולוגיה עדיין נמצאת בחיתוליה אך היא צפויה לחולל מהפכה בתעשיות הרפואיות והפרמצבטיות".

להמשך הכתבה